Do przetargu na przebudowę Domu Kultury „Śnieżka” zgłosiły się dwie firmy

DK Śnieżka 2017
DK Śnieżka 2017

Dwie dębickie firmy – konsorcjum Igloobud sp. z o.o. i Elitix sp. z o.o. oraz PPHiU „Pesam” zgłosiły swoje oferty na przebudowę, rozbudowę i nadbudowę Domu Kultury „Śnieżka” przy ul. Bojanowskiego w Dębicy. Wzniesiony w 1912 roku i liczący dzisiaj 105 lat budynek wymaga pilnych prac remontowych. Na modernizację zabytkowej części Domu Kultury “Śnieżka” dotację w kwocie 3 milionów złotych w lipcu br. przyznał Zarząd Województwa Podkarpackiego. W ramach zaplanowanych prac zostanie wykonana nie tylko modernizacja zabytkowej części obiektu,

DK Śnieżka, kiedyś siedziba Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Dębicy
DK Śnieżka, kiedyś siedziba Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Dębicy

DK Śnieżka
DK Śnieżka

ale także rozbudowa budynku o blisko 1000 metrów kwadratowych.

Budynek w którym obecnie działa Dom Kultury “Śnieżka” ma 105 lat, został oddany do użytku w 1912 roku.   Powstał on na parceli ofiarowanej w 1909 roku przez hrabiego Andrzeja Raczyńskiego dębickiemu oddziałowi Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” , które w Dębicy działało w latach 1894 – 1948. Towarzystwo wybudowało na tej parceli w latach 1909- 1911 obiekt mieszczący salę gimnastyczną i bufet. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku i w całym okresie międzywojennym w “Sokole” odbywały się uroczystości patriotyczne i okolicznościowe  akademie. Na obchody 17.rocznicy odzyskania niepodległości i uroczystą akademię w budynku “Sokoła” podczas której dębiczanie mieli okazję wysłuchać “produkcji” orkiestry symfonicznej pod batutą Stanisława Darłaka w 1935 roku zapraszał mieszkańców Dębicy ówczesny burmistrz prof. Michał Staroń. Podczas okupacji w budynku mieściło się niemieckie kasyno wojskowe. Po zakończeniu wojny i likwidacji Towarzystwa Gimnastycznego  „Sokół” budynek po niewielkim remoncie został przeznaczony na siedzibę „Domu Ludowego”. W 1949 r.  Zarząd Powiatowy Rady Związków Zawodowych nadaje placówce status Powiatowego Domu Kultury. W 1952 użytkownikiem placówki zostają Zakłady Mięsne i nazwa placówki zostaje zmieniona na Zakładowy Dom Kultury. W 1955 budynek przechodzi w zarząd WSK – WUCH. Generalny remont obiektu udaje się przeprowadzić w latach 1970 – 1973 (obiekt ma wówczas ponad 60 lat). W 1985 placówka uzyskuje miano Domu Kultury „Śnieżka”, a w zarząd Urzędu Miejskiego w Dębicy przechodzi w 1995.

Budynek dawnego “Sokoła” a obecnie  DK “Śnieżka” nie był  remontowany gruntownie od ponad 40 lat.

W ramach I etapu inwestycji ma zostać wykonana m.in: przebudowa budynku obejmującego pomieszczenia sali kinowo – widowiskowej wraz z dostosowaniem pomieszczeń sali klubowej, rozbudowa budynku od stron zachodniej o nową klatkę schodową z pomieszczeniami dydaktycznymi (segment B2), rozbudowa budynku o windę (w miejscu segmentu B1 wraz z dociepleniem i wykończeniem tynkiem ścian styku z segmentem B1. W obiekcie będzie miała także miejsce przebudowa pomieszczeń biurowych, sal prób oraz szatni i węzłów sanitarnych,  wymiana wszystkich instalacji wewnętrznych w tym również nagłośnienia i oświetlenia sali kinowo – widowiskowej oraz  osuszenie fundamentów i  wykonanie nowych izolacji poziomych i pionowych.

W ramach tej inwestycji wykonane zostaną także: budowa dachu o konstrukcji stalowej,  wymiana dachu na nowy nad częścią zabytkową,  wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, renowacja okien,  ocieplenie obiektu metodą lekko mokrą z zastosowaniem wełny mineralnej , renowacja w części zabytkowej elementów dekoracyjnych (gzymsy ryzality, attyki), przebudowa instalacji sanitarnych – wod. – kan., c.o. przeciwpożarowej, przyłączy wody, budowa instalacji wentylacji mechanicznej i klimatyzacji oraz przebudowa instalacji elektrycznych, jak również kanalizacji deszczowej i sanitarnej. Obecna powierzchnia użytkowa budynku licząca : 1738,46 m 2 zostanie rozbudowana do  2673,72 m 2. Przewidywany koszt inwestycji to ponad 8 milionów złotych.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.