Historia, która nie może ulec zapomnieniu

historia-ktora-nie-moze-ulec-zapomnieniuOdnowiony most na rzece Dulcza przy ul. Legionów w Pilźnie od dziś nosi imię Józefy Rysińskiej. Uroczystość poświęcenia i nadania imienia poprzedziła msza św. w kościele karmelitów. – Jesteśmy wdzięczni za tę inicjatywę, ponieważ historia naszego miasta, która nie może ulec zapomnieniu pozostanie po wieczne czasy w sercach ludzi – podkreślił w homilii ks. dr Piotr Spiller.

Po nabożeństwie nastąpił przemarsz ulicami miasta w kierunku mostu, gdzie kustosz Muzeum Regionalnego odczytała uchwałę Rady Miejskiej oraz przybliżyła sylwetkę bohaterki. Następnie Wojciech Trojan prezes koła Polskiego Towarzystwa Historycznego w Pilźnie, burmistrz Pilzna Ewa Gołębiowska i przewodniczący Rady Miejskiej w Pilźnie Tadeusz Pieczonka dokonali przecięcia wstęgi na tablicy.

– Przypomnę, że dzisiejsza uroczystość ma miejsce niemal w kolejną rocznicę śmierci Józefy Rysińskiej – zauważył Wojciech Trojan, inicjator nadania imienia, który szczegółowo opisał losy Józefy Rysińskiej w książce „Orły – Sokoły Pilzna”.

Na koniec delegacja burmistrz Pilzna, przewodniczący Rady Miejskiej, Wojciech Trojan, a także Zofia Mossoń udali się cmentarz, by złożyć wiązankę na grobie Józefy Rysińskiej.

Galeria zdjęć: kliknij, aby zobaczyć.

Sylwetka Józefy Rysińskiej:

Józefa Aniela Rysińska, ps. „Ziuta”, urodziła się w Pilźnie 7 sierpnia 1922 r., tutaj także uczęszczała do Szkoły Powszechnej, a następnie do gimnazjum w Tarnowie. W okresie okupacji hitlerowskiej, jedna z najaktywniejszych i najśmielszych oficerów łącznikowych, pracujących w Radzie Pomocy Żydom (kryptonim „Żegota”) dystryktu krakowskiego – organizacji utworzonej w porozumieniu z Delegaturą Rządu RP na Kraj, usiłującej stworzyć wszelakie formy pomocy dla prześladowanej ludności żydowskiej.

Józefa Rysińska od wiosny 1940 r. działała aktywnie w krakowskiej Żegocie. Zajmowała się transportem dzieci żydowskich z getta pilźnieńskiego i okolic Pilzna do ochronek krakowskich, organizacją fałszywych dokumentów dla ukrywających się Żydów. Organizowała ucieczki z getta pilźnieńskiego, a po jego zamknięciu z getta w Dębicy. Pomagała w ucieczce żydowskim więźniom obozów pracy przymusowej w Pustkowie oraz Szebniach, zawożąc im lekarstwa, żywność, pomagając w ucieczce, odbierając grypsy dla rodzin. Wraz z matką ukrywała w swoim domu żydowską dziewczynkę z rodziny Reichów, wyprowadzoną z getta w Pilźnie. Wśród uratowanych przez Józefę Rysińską znaleźli się m. in. Janina Altman Hescheles, Juda Eisman, Michał Borwicz, Ignacy Reich – mieszkańcy Pilzna.

Za swoją postawę, narażanie życia i poświęcenie Józefa Rysińska, w 1966 r., została uhonorowana Medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przez Instytut Yad Vashem oraz parlament izraelski Knesset. Jest jedną z pierwszych uhonorowanych, mającą własne posadzone przez siebie drzewko oliwne w Alei Sprawiedliwych w Jerozolimie, jako hołd oddany jej przez Żydów, których uratowała. Jej nazwisko jest także wśród nazwisk Sprawiedliwych na Ścianie Honorowej w Yad Vashem. Józefa Rysińska zmarła w Krakowie, 22 stycznia 1993 r., pochowana w rodzinnym Pilźnie. Obecnie sylwetka Józefy Rysińskiej przedstawiona jest na wystawie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, w oddziale Fabryka Emalia Oskara Schindlera, pt. „Żegota – ukryta pomoc”.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.