Miasto z przeszłości. Społeczność żydowska Pilzna na przestrzeni wieków – nowa wystawa czasowa

ioMZhWfbWystawa ukazująca dzieje Żydów pilźnieńskich,  udział żydowskich mieszkańców miasta w jego rozwoju, życiu gospodarczym, politycznym, społecznym i kulturalnym. Społeczność żydowska Pilzna od XVIII w. stanowiła poważny procent ogółu mieszkańców, utrzymujący się pod koniec lat 30-tych XX w. w granicach ¼ wszystkich mieszkańców. Zaznaczała ona swoją obecność w mieście, tworząc podwaliny własnej dzielnicy, wznosząc odrębne budynki użyteczności publicznej – synagogę, szkołę, łaźnię, a także cmentarz. Żydowskie Pilzno odeszło nieodwracalnie w przeszłość wraz z wybuchem II wojny św., zgładzone przez hitlerowskie Niemcy. Pozostały jedynie nieliczne ślady – dawny kirkut, garść dokumentów, stare fotografie i gromadzone skrzętnie w muzeum eksponaty. Wszystko to składa się na obraz minionego świata, miasta z przeszłości. Głównym przesłaniem wystawy jest więc przywołanie pamięci o dawnym, dwukulturowym Pilźnie, ukazanie historii i kultury społeczności żydowskiej Pilzna, w kontekście zgromadzonych artefaktów, fotografii, listów i dokumentów.

Otwarcie ekspozycji związane jest z włączeniem się Miasta i Gminy Pilzno w X Jubileuszowe Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.