Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Dary od dębiczan dotarły do Polaków na Kresach

Michał Flis i Krystian Fila z PSMM w trakcie dostawy paczek
Michał Flis i Krystian Fila z PSMM w trakcie dostawy paczek

Nie wszyscy mogli pojechać na Kresy, chociaż chęci były ogromne, ale zdrowie już nie to. Dębiccy Sybiracy po raz czwarty włączyli się w akcję stowarzyszenia Odra – Niemen pod hasłem „Polacy Rodakom na Kresach”. W tym roku w rekordowy sposób w akcję włączyli się dębiczanie przekazując ponad 1 tonę towarów dla Polaków na Kresach. Pod koniec stycznia konwój darów z przedstawicielami stowarzyszenia Odra-Niemen i Podkarpackiego Stowarzyszenia Miłośników Militariów z Rzeszowa które reprezentowało także Dębickich Sybiraków wyruszył na Litwę by przekazać dary ponad 300 polskim rodzinom.

Z Podkarpacia z przeprowadzonej w grudniu 2017 r. zbiórki (Dębica, Stalowa Wola , Nisko, Rzeszów, Rudnik ) organizatorzy pozyskali ponad 3 tony produktów.

„W samej tylko Dębicy mieszkańcy ofiarowali ponad 1000 – 1050 kg produktów spożywczych i około 40 kg toaletowych takich jak mydło, pasta do zębów, szampony i tym podobne. W Bratkowicach w siedzibie Podkarpackiego Stowarzyszenia Miłośników Militariów z Rzeszowa wszystkie te produkty zostały posegregowanie i w jednakowej ilości asortymentowej spakowane do kartonów” – mówi Jerzy Godzisz.

W organizację i koordynację akcji mocno zaangażowała się m.in. Joanna Wiącek z dębickiego Hufca ZHP, która w Bratkowicach przepracowała całą niedzielę przed wyjazdem. W pakowaniu kartonów na 2 duże busy włączyło się kilkanaście osób. Pomoc przyszła także w formie zasponsorowania przewozu darów przez przedsiębiorcę ze Stalowej Woli.
W wyjeździe na Ukrainę do Solecznik uczestniczyło sześciu członków PSMM oraz kilka osób ze Stowarzyszenia Odra – Niemen – głównego organizatora akcji w Polsce. Na miejscu , w Solecznikach do polskiego konwoju dołączył Tadeusz Romanovski -organizator Domu Pielgrzyma dla Polaków na Litwie i przewodnik polskiej grupy. Wkrótce po przybyciu na miejsce uczestnicy konwoju wyruszyli z paczkami do najbardziej potrzebujących rodaków.

„Mieszkańcy rejonu Soleczniki to w 80 % Polacy. Polacy mówiący przepiękną literacką polszczyzną nie zniekształconą naleciałościami, nowoczesnością, rzec można by, że jest to literacki język. Większość mieszkających tu Polaków żyje bardzo skromnie i ubogo. Starsi opiekują się sobą wzajemnie. Praktycznie nie ma możliwości aby do osoby samotnej nikt z sąsiadów nie docierał. Jest bieda, ale nie ma patologii. Oni nie użalają się nad sobą i swoim życiem uważając, iż tak być musi. W Solecznikach istnieje Polska Szkoła i bursa w której nasza ekipa miała wyznaczone noclegi. Wszędzie porozumieć można się w naszym języku. Niektóre napisy na nazwach miejscowości, obiektów są po litewsku i po polsku, choć władze niechętnie patrzą na ten fakt i raczej starają się nie dopuszczać do kontynuowania tego sposobu. Nie była to turystyczna wyprawa. Wymagała wysiłku nie tylko w dźwiganiu paczek, ale i w dotarciu do gospodarstw, a nade wszystko ogromnej odporności psychicznej. Taka radość, powitania członków ekipy – była wprost niewiarygodna. Nikt z odwiedzanych Polaków nie chciał aby odjeżdżali. Słuchając opowiadań tych młodych ludzi z PSMM, którym głos łamie się, gdy mówią o tym co widzieli, czego doznali utwierdza nas w przekonaniu że dębiczanie „odwalili” kawał słusznej i potrzebnej roboty. Mając codzienny kontakt z Krystianem Filą z PSMM codziennie otrzymywaliśmy świeże relacje co dzieje się w rejonie Soleczników. Pisane słowo nie odda tych opowiadań” – mówi Jerzy Godzisz z Dębickich Sybiraków.

Akcji mieszkańców Podkarpacia dla Polaków na Kresach poświęcona została także audycja w Polskim Radiu Rzeszów. Można jej posłuchać pod adresem : https://www.polskieradio.pl/130/5572/Artykul/2025057,Akcja-Rodacy-Bohaterom-Wsparcie-polskich-kombatantow-na-Kresach

 

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.