Pomnik przy ulicy Kościuszki został wyburzony – ZDJĘCIA + FILM

Dziś rozebrano pomnik postawiony w 1964 roku w „20 rocznicę wyzwolenia Dębicy przez Armię Czerwoną”. Konkretnie przez żołnierzy 9. Krasnodarskiej Dywizji Kozaków Płastuńskich. Na pomniku znajdowała się tablica informująca, że ufundowało ją społeczeństwo miasta. Nie powiodły się próby przeniesienia pomnika w inne miejsce.

Rozbiórka pomnika związana jest z wprowadzeniem 1 kwietnia 2016 r. ustawy dotyczącej dekomunizacji miejsc i ulic na terenie Polski. O sposób postępowania z taką pamiątką po okresie komunizmu zapytał IPN burmistrz Mariusz Szewczyk, który do tej sprawy powołał specjalna komisję. Odpowiedź Instytutu Pamięci Narodowej była jednoznaczna : pomnik nie może funkcjonować w przestrzeni publicznej. Nie powiódł się pomysł przeniesienia pomnika na cmentarz żołnierzy Armii Radzieckiej przy ul. Cmentarnej, gdzie pochowanych jest blisko 1,5 tysiąca Kozaków Płastuńskich wyzwalających Dębicę w 1944 roku.

Na tym cmentarzu znajduje się przeniesiony z dębickiego Rynku w latach ’90 Pomnik Wdzięczności , czyli popularny „Karolek” też zdecydowanie pamiątka po okresie komunizmu. Wszystko wskazuje jednak na to, że „Karolek” na cmentarzu żołnierzy radzieckich się uchowa, bo ustawa dekomunizacyjna nie obejmuje cmentarzy. Pomnik przy ul. Kościuszki nie miał takiego szczęścia i dziś został zburzony. – Sama konstrukcja była bardzo słabej jakości – mówią robotnicy pracujący przy rozbiórce pomnika. Po słabym uderzeniu młotem, odpadały całe fragmenty monumentu.

Pomnik został wyburzony razem z fundamentami. Metalowa tablica znajdująca się na boku postumentu trafiała do dębickiego muzeum.

 

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.