Tajemniczy tunel na Placu Gryfitów – uwaga ta informacja była nieprawdziwa!

wojnaWczoraj zaprosiliśmy naszych Czytelników do łamigłówki historycznej związanej z przeszłością naszego miasta zachęcając do analizy treści zawartych w artykule „Tajemniczy tunel na Placu Gryfitów”.  Prosiliśmy, aby wskazać, które elementy tej historii są prawdziwe a które mijają się z prawdą. Dziś wyjaśniamy, że nie wszystko w nim zawarte były prawdziwe.

Jedyną i całkowicie nieprawdziwą informacją w całym artykule jest ta o rzekomym odkryciu tajemniczego tunelu na Placu Gryfitów. Nic takiego nie miało wczoraj miejsca a historia ta miała za zadanie zaintrygować naszych Czytelników i zachęcić ich do dyskusji na temat przeszłości naszego miasta. Na terenie Placu Gryfitów nie są prowadzone żadne prace związane z konserwacją linii gazowej, nie odkryto też żadnych podziemnych budowli.

Wszystkie pozostałe elementy tej historii są prawdziwe. Prawdą jest, że część obecnego Placu Gryfitów należała przed wojną do żydowskiej rodziny a jeden ze spadkobierców na początku lat 90-tych ubiegłego wieku przyjechał do Dębicy i usiłował zameldować się na tej nieruchomości, ale nie zgodzili się na to miejscy urzędnicy.

Prawdą jest również informacja, że przy ulicy Wielopolskiej była przed wojną Stara Synagoga, którą Niemcy spalili podczas wojny. Pozostałe z niej materiały budowlane użyto do remontu Nowej Synagogi, która istnieje do dziś.

Niestety, wczoraj na Placu Gryfitów nie odkryto żadnego tunelu. Ale z pewnością ta najstarsza część Dębicy kryje w sobie na pewno niejedną tajemnicę, która czeka na jej ujawnienie.

 

 

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.