Alik Machmudow – niezwykła opowieść o człowieku, który postanowił zostać Polakiem. Już wkrótce kolejny odcinek rozmów z Ziemią Dębicką

DSC_7386Przyjechał do Polski pod koniec lat 80-tych, jako podporucznik Armii Radzieckiej. Przez kilka lat stacjonował w Żdżarach w gminie Czarna, razem z tysiącem innych żołnierzy. Wspomina, że co prawda okoliczni mieszkańcy u Rosjan czołgu kupić nie mogli, bo takiej broni tam nie było, ale amunicje do kałasznikowa już tak.  Gdy na początku lat 90 – tych rozpadł się Związek Radziecki , a żołnierze sowieccy wracali do domu, on postanowił zostać w Polsce. Tu znalazł miłość swojego życia, piękną blondynkę, która została jego żoną.  Polska stał się jego drugą Ojczyzną a on przez 18 lat starał się uzyskać polskie obywatelstwo. Kilkukrotnie w kajdankach był deportowany na wschodnią granicę, ale Ukraińcy odsyłali go z powrotem do Polski, gdyż paszport państwa, którym się posługiwał – Związek Radziecki – już stracił ważność. Nie mógł wrócić do swojego rodzinnego Baku w Azerbejdżanie, był też nielegalny w Polsce, chociaż istniał, miał żonę i dzieci. W międzyczasie przyjął wiarę chrześcijańską, jego chrzest odbył się w dębickim kościele p.w. Ducha Świętego.  Po blisko 20 latach starań i zabiegów przyznanie obywatelstwa podpisał mu Ś.P. Lech Kaczyński, który wkrótce po tym zginął w Katastrofie Smoleńskiej. Alik Machmudow już wkrótce będzie gościem kolejnych rozmów z Ziemią Dębicką.  Zapraszamy na fascynującą opowieść o niezwykłym człowieku, który postanowił zostać Polakiem.

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.