Żydzi z całego świata pielgrzymują do grobu cadyka Chaima Halberstama

28833255_10216686111495346_833531220_nDla przedwojennych mieszkańców Dębicy, Pilzna, Brzostka czy Jodłowej obecność Żydów w tradycyjnych strojach była rzeczą powszechną. Dziś dzięki, między innymi, bezpośrednim połączeniom lotniczym z Izraela do podrzeszowskiej Jasionki coraz więcej naszych „starszych braci w wierze” odwiedza miejsca związane z historią narodu żydowskiego. Dębica, co prawda nie jest miejscem, gdzie można spotkać ich na ulicy, ale Leżajsk czy Nowy Sącz są celami pielgrzymek Żydów z całego świata. W Nowym Sączu na miejscowym cmentarzu  żydowskim pochowany jest cieszący się wielkim szacunkiem społeczności żydowskiej cadyk Chaim Halberstam. Pobożni Żydzi wierzą, że w rocznicę swojej śmierci przychodzi on do swojego grobu i jest to doskonała sposobność do przekazania mu swoich próśb napisanych na karteczkach.

„Chaim Halberstam urodził się w Tarnogrodzie, jako syn Arie Lejba Halberstama. Był uczniem Jakowa Icchaka Horowica, Moszego Jehoszuy Heszla Orensteina, Naftalego z Ropczyc i Cwi Hirsza z Żydaczowa. Po ukończeniu nauk został zatrudniony jako rabin w gminie żydowskiej w Rudniku nad Sanem. W 1830 roku został rabinem w Nowym Sączu, którą to funkcję pełnił do końca życia. Założył jesziwę będącą jedną z głównych uczelni talmudycznych Galicji. Swoje nauki zawarł w cyklu Diwrej Chaim (hebr. Słowa Chaima) zawierającym przepisy z zakresu prawa rozwodowego i czystości rytualnej, responsy talmudyczne oraz zbiór kazań” – informuje Wikipedia.

W minionych dniach cmentarz w Nowym Sączu odwiedziło setki Żydów z całego świata. Na grobach pozostawili spisane prośby, które jak wierzą, zmarli przeczytają i przekażą do Pana Boga.

 

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.