„Dear firm, my hobby is colection” – kto to pamięta? -czyli wspomnienie dzieciństwa z czasów PRL

Coca Cola chętnie przysyłała naklejki
Coca Cola chętnie przysyłała naklejki – pachniały one powiewem dalekiego świata

„Dear firm, my hobby is colection” – tak mniej więcej zaczynała się „prośba”, którą setki dzieciaków wysyłało do zagranicznych firm z prośbą o przesłanie reklamówek. W latach 70-tych, 80-tych setki dębickich dzieciaków z wypiekami na ustach oglądało zagraniczne foldery otrzymywane od Suzuki, Volkswagena czy Audi lub Coca Coli.

-Osobiście bardzo lubiłem wysyłać prośby do Coca Coli, bo zawsze przysyłali mi dwa egzemplarze naklejek. Naklejali na przesyłkę dwa adresy – jeden wycięty z „prośby” a drugi wycięty z koperty – wspomina ówczesny małolat z Dębicy. Poobklejane miałem okładki na książki, półkę z książkami, ale największe wrażenie robiły one na moim rowerze. Pamiętam do dziś zapach tych nalepek, w komunistycznym  świecie pachniały one egzotycznym, odległym światem.

Adresy do firm były jednym z najbardziej pożądanych przez dzieciaków towarów. Z rąk do rąk krążyły całe zeszyty wypełnione danymi do firm na całym świecie. Największą popularnością cieszyły się te firmy które chętnie odpowiadały na korespondencję i przesyłały swoje materiały reklamowe.

-Coca Cola była super, ale rewelacyjne materiały przysyłało też Suzuki. Zdobycie tego adresu nie było łatwe, musiałem za niego zapłacić tabliczką czekolady, a to był rok 1985! Kryzys, ocet na półkach a ja za jeden adres dałem całą tabliczkę czekolady – wspomina fan tamtych zainteresowań. Ale opłaciło się Suzuki na moją prośbę przysłało mi  kilka folderów reklamujących motocykle, sporo naklejek oraz wielki kolorowy plakat z półnagą dziewczyną na motocyklu! Dobrze go potem sprzedałem – za paczkę wiórków kokosowych i puszkę kakao z Pewexu!

 

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.