Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Kolejne „Spotkanie z historią” 23 marca

2018_03_23_Spotkanie_z_Historia_ECPiP_CKiB_Pustkow_Osiedle_big23 marca o godz. 18.00 w Europejskim Centrum Pamięci i Pojednania, w sali kinowej Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica w  Pustkowie Osiedlu 26 A.

Podczas tego spotkania wykład pt. „Major Hieronim Dekutowski ps. ”ZAPORA” – Żołnierz Wyklęty” wygłosi wiceprezes Stowarzyszenia Klub Historyczny „Prawda i Pamięć” z Mielca pan Romuald Rzeszutek.

Temat i bohater spotkania nie są przypadkowe, ponieważ w miesiącu marcu przypada – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zaś major Hieronim Dekutowski ps. ”ZAPORA” jako człowiek, harcerz, żołnierz wrześniowy, żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, ”Cichociemny”, żołnierz polskiego podziemia niepodległościowego, żołnierz wyklęty, a przede wszystkim gorący patriota, wielki Polak i niezłomny bohater, który wpisał się wielkimi zgłoskami na karty naszej historii. To wspaniały przykład dla współczesnego pokolenia Polaków i postać wybitna w dziejach naszej Ojczyzny.

Również osoba prelegenta nie jest przypadkowa. Pochodzący z Mielca Romuald Rzeszutek jest działaczem społecznym, radnym miejskim i pasjonatem historii, który wraz z członkami Stowarzyszenia Klub Historyczny „Prawda i Pamięć” oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. Wojciecha Lisa ps. „Mściciel” uczestniczy w wielu projektach poświęconych upamiętnieniu i przybliżeniu historii polskiego podziemia niepodległościowego. Wśród wielu przedsięwzięć, warto wymienić udział w uroczystościach patriotycznych, państwowych i religijnych, inscenizacjach, przedstawieniach i rekonstrukcjach historycznych, spotach i teledyskach ubarwiających piosenki oraz koncerty patriotyczne, a także w produkcjach fabularyzowanych filmów dokumentalno – historycznych.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.