Previous slide
Next slide

Obrazki z wiejskiego życia w czasach PRL

ciotka_06Bardzo ciepło przyjęła dębicka publiczność przedstawienie amatorskiego Teatru Rozmaitości im. St. Ostrowskiego działającego przy Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu. Wystawili oni sztukę mielczanina Włodzimierza Kłaczyńskiego pt. „Ciotka”. Przedstawienie zostało pokazane na scenie Domu Kultury i Kina „Kosmos” Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy.

Włodzimierz Kłaczyński urodzony w 1933 roku jest z wykształcenia weterynarzem. Jednak równolegle do swojej pracy zawodowej pisze utwory literackie. Jego najbardziej znanym dziełem jest powieść „Popielec” z 1981 roku. Książka jest bardzo wysoko ceniona przez czytelników i krytyków. Henryk Bereza np. nazywał ja wręcz kultową powieścią i stawiał na równi z utworami Wiesława Myśliwskiego.

Na jej kanwie Kłaczyński razem z Wiesławem Myśliwskim oraz reżyserem Ryszardem Berem napisali scenariusz serialu telewizyjnego, który wywołał gorące spory widzów w czasie emisji w 1984 roku. Pokazywał bowiem w drastyczny sposób realia polskiej wsi w czasie okupacji niemieckiej oraz w latach powojennych. Serialowi zarzucano epatowanie brutalnością oraz erotyzmem. Inni chwalili cykl za próbę odbrązowienia legend o ludowym patriotyzmie, doceniano także odrzucenie kultywowanych przez film polski stereotypów o wojennym bohaterstwie, poświęceniu i ofierze.

Akcja „Ciotki” drąży podobne tematy, choć w realiach wsi polskiej lat 70-ych. Miejscowa rodzina wynajmuje stary dom letnikom z dzieckiem. Przedstawiają się oni, jako zamożni ludzie: on – rzekomo profesor botaniki na krakowskim Uniwersytecie Jagiellońskim, ona – nudząca się urodziwa kobieta. „Profesor” często wyprawia się po zioła, jak twierdzi w celach naukowych i leczniczych. W rzeczywistości oboje są narkomanami, którzy nie mają pieniędzy na opłacenie wczasów. Z ziół przygotowują „kompot”, popularny w latach 70-ych w Polsce narkotyk. Lokatorka uwodzi młodego syna gospodarzy Pietrka i wykorzystuje jego naiwność, aby naciągnąć go na pożyczki. Zaniedbuje swoje dziecko, którego losem przejmuje się tytułowa ciotka.

Zabawne perypetie bohaterów nie zacierają jednak smutnego obrazu wsi polskiej, w której alkohol i plotki są jedyną atrakcją. W sumie bardzo interesujące przedstawienie i ciekawe porównanie dla tych, którzy znają przedstawienia amatorskiego teatru Kurtyna z dębickiego Miejskiego Ośrodka Kultury.

Premiera „Ciotki” odbyła się w listopadzie ubiegłego roku w SCK w Mielcu. Reżyserem przedstawienia jest Jadwiga Klaus, scenografia – Małgorzata Zając-Waga i Czesław Tabaka, muzyka – Robert Świst, dźwięk Kazimierz Babiec, oświetlenie – Dariusz Madej, sufler – Genowefa Królikowska.

Obsada: Ciotka Sabina – Barbara Stec, Babka Dzwoniątko – Joanna Kruszyńska, Ojciec – Andrzej Bryła, Matka – Maria Ostrowska, Córka Zdzicha – Agnieszka Michno, Syn Pietrek – Maciej Błachowicz, Lokatorka – Barbara Jabłońska, Brodaty – Kamil Kosiba, Dziecko – Szymon Weryński, Jahończyk – Paweł Pazdan.

Źródło: MOK Dębica

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.