Wystartował Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Dębicy

17 marca w Kinie i Domu Kultury Kosmos w Dębicy odbyła się inauguracja semestru letniego Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego. W tych zajęciach popularnonaukowych będzie uczestniczyć niemal 240 dzieci w wieku 7-12 lat z powiatu dębickiego.

Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego realizowane są dzięki finansowaniu Partnerów Strategicznych projektu, którymi są Goodyear Dunlop Polska Sp. z o.o. oraz Firma Oponiarska Dębica S.A. Organizację zajęć wspierają finansowo również firmy Darco, Nicrometal oraz Dębicki Park Przemysłowy.

Semestr letni Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Dębicy rozpoczął wykład „Od laika do mechatronika” prowadzony przez inż. Piotra Łabuńskiego, inż. Kamila Lipinskiego oraz inż. Krzysztofa Misiaka. Na wykładzie dzieci dowiedziały się, czym zajmuje się machatronika, jak działają drukarki 3D i jak to się dzieje, że roboty są takie inteligentne. Wspólnie z prowadzącymi odpowiedzieli na pytania czy da się wydrukować człowieka , czy można zrobić swój kalkulator i czy antygrawitacja istnieje. Mali studenci dowiedzieli się, także że posiadając odpowiednią wiedzę, każdy może zbudować swojego robota i zaprogramować go do wielu różnych zadań.

Wykłady DUT odbywają się raz w miesiącu. Na kolejnych spotkaniach studenci będą odkrywać świat widziany w podczerwieni i ultrafiolecie, dowiedzą się ile dziur ma trójkąt Sierpińskiego, poznają Krzywą Kocha, która kocha chmury, Smoka Hemingwaya, który zieje ogniem, zapatrzą się w kosmiczny Zbiór Julii. Wspólnie z prowadzącymi przy pomocy nauki będą próbować obalić „złoty mit”.

Poza Dębica, zajęcia DUT odbywają się w Rzeszowie, Mielcu, Ustrzykach Dolnych i Stalowej Woli. Fundacja angażuje się również w festiwale i pikniki naukowe, jest też inicjatorem i organizatorem Festiwalu Nauki – jednej z największych imprez popularnonaukowych w regionie, której druga edycja odbyła się we wrześniu 2017.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.