Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Otwarcie koszernej kawiarni w Tarnowie

Po siedemdziesięciu latach nieistnienia powraca do Tarnowa żydowska gastronomia koszerna.

„The Nosh – Kosher Cafe” – taki szyld wisi nad kawiarnią w budynku przy Placu Bohaterów Getta, której otwarcie zapowiedziano na 16 kwietnia br. o godzinie 9.30. Będzie to lokal, który oferuje koszerne przekąski i znakomitą kawę sprowadzaną z różnych zakątków świata.

Koszerność to pojęcie opisujące reguły obowiązujące w prawie żydowskim, określające, które produkty są dozwolone do spożycia. Słowo „koszerne” określa także warunki, w jakich produkty te powinny być produkowane i spożywane. Zasady koszerności wywodzą się z Tory, czyli pierwszych pięciu ksiąg Biblii, które są najważniejszym tekstem objawionym judaizmu. Są one ściśle przestrzegane przez ortodoksyjnych Żydów.

W dzisiejszych czasach tylko eksperci w dziedzinie koszerności wiedzą, czy przetworzone jedzenie jest w stu procentach koszerne. Dlatego też używany jest certyfikat koszerności. Posiadają go produkty, które otrzymały poświadczenie koszerności od rabina lub agencji nadzoru koszerności.

Produkty z certyfikatem koszerności (w tym wyjątkowe lody!), które zaoferuje „Kosher Cafe”, będą tu sprowadzane m.in. z Krakowa ale także z zagranicy.

W niektórych krajach, zwłaszcza w USA stosuje się oznakowanie koszernych produktów znaczkiem „K” lub „U”. Ze względu na konieczność stosowania tylko czystych i naturalnych produktów cieszą się one większym powodzeniem klientów niż zdrowa żywność.

Tarnowska „Kosher Cafe” kieruje swoją ofertę do coraz liczniejszych żydowskich turystów i pielgrzymów, ale także do wszystkich tarnowian i przyjezdnych.

Nazwą nawiązuje do tradycji Żydów nowojorskich, którzy wstępują do kawiarni na „nosh” czyli przekąskę, kanapkę, ciastko itp. Często są to tradycyjne bajgle lub mniej znane „bialys”. Te drugie mają polski rodowód, a ich nazwa wywodzi się od Białegostoku, skąd zawędrowały wraz z żydowskimi imigrantami do Nowego Jorku. Są to puszyste, drożdżowe bułeczki, które na środku mają dołeczek wypełniony przysmażoną cebulką z ziarnami maku. Świeże „bialys” podaje się z kremowym serkiem i kawą. Wielu osobom smakują bardziej niż bajgle, które są przed pieczeniem parzone we wrzątku.

Kawiarnia „The Nosh” będzie czynna codziennie z wyjątkiem szabasu, który zaczyna się w piątek po południu.

W tym samym lokalu jest urządzona galeria obrazów Miny Nath „Powrót do domu” (coming Home), urodzonej w 1918 r. w Tarnowie, gdzie za młodu pracowała w szpitalu jako pielęgniarka. Jej mąż dostał się do obozu pracy w Związku Radzieckim, gdzie udało jej się dotrzeć za nim z maleńkim synkiem. W 1947 wyemigrowali do Wenezueli. W latach 50-tych zaczęła malować obrazy, z których większość przedstawia historię jej życia. Kolekcję obrazów Niny Nath można obejrzeć w Kosher Cafe, a wybrane zakupić. Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na fundusz renowacji Cmentarza Żydowskiego w Tarnowie.

 

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.