Kombii i Michał Szpak przyciągnęli tłumy

Za nami kolejne święto miasta. Pomimo początkowych kaprysów pogody impreza przebiegła sprawnie i przyciągnęła na dębicki Rynek liczną publiczność. Największą widownię zgromadziły koncerty głównych gwiazd Dni Dębicy – Michała Szpaka i grupy Kombii.

Stałymi punktami programu Dni Dębicy są atrakcje dla najmłodszych mieszkańców miasta i całych rodzin. Nie inaczej było w tym roku. Pierwszy dzień święta miasta rozpoczęło interaktywne widowisko „Zuza i Bimbek Show” przygotowane prze Studio Fama. Przez cały czas trwania imprezy na płycie Rynku czekały też place zabaw, cieszące się dużą popularnością wśród dzieci.

Przed oficjalnym otwarciem Dni Dębicy na estradzie zaprezentowali się uczniowie i nauczyciele Szkoły Muzyki Rozrywkowej prowadzonej przez Pawła Kmiecika. Koncert spotkał się z ciepłym przyjęciem gromadzącej się powoli publiczności.

Niespodzianką artystyczną był zespół Oasis ze Lwowa, zaproszony przez władze miasta do Dębicy. Dziewczęta pojawiły się na scenie kilkukrotnie, ich barwne i widowiskowe układy taneczne wypełniły przerywniki w dwudniowym programie imprezy.

Tuż po godzinie 18 burmistrz miasta Mariusz Szewczyk wraz z wiceburmistrzem Wojciechem Iwasieczko oficjalnie zainaugurowali Dni Dębicy, życząc wszystkim mieszkańcom dobrej zabawy. Tradycją już stało się wręczenie „Żagli Kultury”, nagród za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury lub całokształt działalności. Laureatami tegorocznych nagród przyznawanych przez władze miejskie zostali Sylwia Murdza-Chrobak, animatorka kultury, założycielka Zespołu Ludowego „Morsy” i Ryszard Kucab, artysta, kierownik Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy.

Po części oficjalnej w programie „Skarby polskiej kultury” zaprezentowały się Zespół Pieśni i Tańca „Igloopolanie” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Mali Igloopolanie”. Występy naszych tancerzy i popisy przygrywającej kapeli, jak zawsze spotkały się z gorącym aplauzem.

Na ludową nutę zagrała też pierwsza z gwiazd Dni Dębicy – Kapela Pieczarki. Niezwykle żywiołowi górale z Żywiecczyzny łączą w swojej twórczości rockowe brzmienia z regionalnymi melodiami. Skoczne granie rozgrzało liczną już widownię, która długo nie pozwalała zejść muzykom ze sceny.

Prawdziwe tłumy zgromadził jednak koncert Michała Szpaka, głównej gwiazdy pierwszego dnia święta miasta. Charyzmatyczny wokalista zabrał dębicką publiczność w podróż wypełnioną jego największymi przebojami i muzycznymi inspiracjami.

Drugi dzień Dni Dębicy zainaugurowała uroczysta Msza Święta w kościele pw. Św. Jadwigi, z udziałem władz miasta i reprezentacji szkół podstawowych. Po niej uczestnicy nabożeństwa przeszli barwnym korowodem szkół podstawowych na Rynek. W tym roku został on zorganizowany pod hasłem jubileuszu 660-lecia lokacji Dębicy.

Korowód uczniów i nauczycieli w strojach z różnych epok ruszył z Placu Solidarności i przez ulicę Kościuszki przeszedł na Rynek. Prowadziła go Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Stanisława Świerka. Orkiestrze towarzyszyły mażoretki. Przed muszlą koncertową w Rynku Miejska Orkiestra Dęta zagrała kilka utworów.

W muszli koncertowej szkoły przedstawiły program oparty na historycznych wydarzeniach z dziejów Dębicy. Wszystkie prezentacje były niezwykle pomysłowe. Nam szczególnie spodobała się opowieść uczniów SP nr 2 o historii miasta widzianej przez pryzmat rozwoju linii kolejowej: od jej wybudowania w połowie XIX wieku, elektryfikacji w 1963 roku aż do nowoczesnego i szybkiego pendolino, który zatrzymał się pierwszy raz w Dębicy w grudniu 2015 roku.

Wszystkie ekipy szkole otrzymały od burmistrza miasta nagrody finansowe w wysokości 350 złotych, zupełnie zresztą zasłużenie, gdyż pokazały bardzo interesujące programy z historii Dębicy.

Kolejny blok artystyczny skierowany był do najmłodszych dębiczan. Zabawiali ich „Piraci z Karaibów” z agencji Prym Art. Było dużo piosenek, tańców, konkursów i przygód. I dużo świetnej zabawy.

Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Komunikacji (wraz z Urzędem Miasta w Dębicy) zorganizowało konkurs dla uczniów pt. „Trolejbus w oczach dzieci”. Konkurs zbiegł się z rocznicą 30-lecia uruchomienia linii trolejbusowej w mieście – niestety zlikwidowanej po kilku latach jej działania. Na konkurs napłynęło ponad 180 prac. Komisja wybrała 20 z nich (w dwóch kategoriach wiekowych), których autorzy otrzymali wyróżnienia i nagrody.

Następnym punktem programu tegorocznych Dni Dębicy był koncert laureatów tegorocznej edycji przeglądu wokalnego „Dębica Open Festival” organizowanego przez szkołę śpiewu Vocal Studio, Natural Voice Perfection Institute, Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy oraz Towarzystwo Przyjaźni i Współpracy Polsko-Belgijskiej Dębica-Puurs „Serce za serce”. Patronat honorowy objął Burmistrz Miasta Dębica.

Pierwszą z gwiazd, która pojawiła się tego dnia na scenie, była Kapela Hanki Wójciak. Oryginalne brzmienia krakowskiego zespołu, łączące w sobie folk, world music i muzykę autorską, spotkały się z ciepłym przyjęciem publiczności.

Kolejnym artystą był Mateusz Mijal, goszczący już dwukrotnie na Dniach Dębicy. Energiczny koncert wokalisty i towarzyszących mu muzyków wypełniły jego najbardziej znane utwory, takie jak „Winny”, czy „Niech się ludzie śmieją”.

Na zakończenie tegorocznych Dni Dębicy zagrała grupa Kombii, której koncert, podobnie jak gwiazdy sobotniego wieczoru – Michała Szpaka, przyciągnął na płytę Rynku wielu mieszkańców miasta. Zabrzmiały największe hity zespołu, a całość uzupełniła wyjątkowa oprawa wizualna.

Źródło: MOK Dębica

Zdjęcia z imprezy można obejrzeć pod tym linkiem:

http://www.mokdebica.pl/galeria/category/483-26-05-18

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.