W związku z narastającymi prośbami mieszkańców o interwencję, Gmina Dębica wraz z Klubem Miłośników Wolontariatu „Azorkowo” przeprowadza kampanię pt. „Gmina przyjazna zwierzętom”.
Mimo wielu akcji i podejmowanych inicjatyw w ramach pracy Klubu Miłośników Zwierząt „Azorkowo” i działań Gminy Dębica nadal na terenie naszej gminy istnieją gospodarstwa, w których zwierzęta przetrzymywane są w złych warunkach. W szczególności mamy na uwadze psy uwiązane są na krótkich łańcuchach 24h na dobę, w budzie niespełniającej wymogów, dziurawej, brudnej, bez dostępu do czystej wody, karmy.
Akcja ma uwrażliwić społeczność na potrzeby zwierząt, ale nie tylko. Poprzez włączenie się w jej realizację wyzwala się w społeczeństwie chęć niesienia pomocy na szerszą skalę i buduje się integrację na szczeblu lokalnym, co jest niezwykle ważne ponieważ inicjatywy społeczne mogą naprawdę wiele zdziałać.
Mieszkańcy Gminy Dębica w najbliższym czasie mogą spodziewać się wzmożonych kontroli Straży Gminnej. Strażnicy będą sprawdzać warunki bytowania zwierząt i przestrzeganie przepisów ustawy o ochronie zwierząt.
W głównej mierze kontrolowane będą warunki, w jakich przetrzymywane są zwierzęta (czy trzymane są w obrębie posesji lub gospodarstwa bez możliwości wydostania się poza teren, czy mają czyste kojce, wodę do picia, jak długi jest łańcuch i czy zwierzęta są zaszczepione przeciwko wściekliźnie).
Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 roku , każdy właściciel zwierzęcia domowego powinien zapewnić mu odpowiednie warunki:
Zwierzę należy chronić przed zimnem, upałem, a także opadami atmosferycznymi dlatego powinien mieć ocieploną i szczelną budę,
Jeżeli zwierzę trzymane jest w kojcu, powinien on być dostosowany do wielkości psa, aby mógł się swobodnie poruszać,
Ponadto pies nie może przebywać na uwięzi dłużej niż 12 godzin dlatego należy zapewnić mu codzienną dawkę ruchu,
Zwierzę nie może być przechowywane w sposób powodujący cierpienie,
Zwierzę musi mieć stały dostęp do świeżej wody oraz co najmniej raz dziennie porcje pełnowartościowego pożywienia,
Właściciel powinien zadbać o systematyczne wizyty u lekarza weterynarii, który zbada stan zdrowia i wykona niezbędne szczepienia.
Pies powinien posiadać identyfikator
Apelujemy do mieszkańców. Jeśli jesteś świadkiem złego traktowania zwierząt, możesz o tym zawiadomić Policję lub Straż Gminną.
Za niedopełnienie obowiązku utrzymania zwierząt zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt grozi kara grzywny w wysokości do 500 zł.