15 lat Muzeum Regionalnego w Dębicy

Był rok 2003 kiedy ówczesny burmistrz Dębicy Edward Brzostowski zainicjował utworzenie w grodzie nad Wisłoką muzeum. W jednym z ponad 100 letnich wówczas budynków na terenie dawnej jednostki wojskowej, a wcześniej koszar kawalerii przy dzisiejszej ulicy Ratuszowej rozpoczęto tworzenie muzeum regionalnego.

Organizację muzeum powierzono wówczas Januszowi Ożogowi, który został jego pierwszym dyrektorem. Pierwsze zbiory muzeum pochodziły z Izby Regionalnej Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Dębickiej, zakładowych Sal Tradycji niektórych dębickich firm oraz od osób prywatnych. W 2007 roku dyrektor Ożóg odszedł na emeryturę a nowym dyrektorem został Jacek Dymitrowski. Wówczas też w związku z akcją rewitalizacji terenów byłej jednostki wojskowej muzeum wzbogaciło się o dwa sąsiednie budynki. Jeden z nich został przeznaczony na stałą wystawę dotyczącą historii dębickiego garnizonu wojskowego, drugi zaś na archiwum i bibliotekę muzealną.

Obecnie muzeum posiada cztery działy: archeologiczny, etnograficzny, historyczny, sztuki i wojskowy. Oprócz tego prowadzi wystawy czasowe, tematycznie związane z terenami obecnych powiatów: dębickiego i ropczycko-sędziszowskiego, lekcje muzealne oraz warsztaty dotyczące historii kultury i sztuki. Dysponuje także nowo utworzoną biblioteką regionalną oraz własną salką projekcyjną.

Z okazji 15-lecia działalności muzeum został wydany znaczek filatelistyczny, karta pocztową wraz z pamiątkowym stemplem oraz znaczek turystyczny No.627 przedstawiający kawalerzystę w mundurze 5 Pułku Strzelców Konnych. Wszystkie te okolicznościowe wydawnictwa zostały zaprezentowane 18 maja 2018 r. podczas Nocy Muzeów, która była także okazją do świętowania 15-lecia działalności placówki.
Gratulacje i życzenia dalszych owocnych lat działalności złożyli na ręce dyrektora Jacka Dymitrowskiego m.in. Małgorzata Kędzior, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy, zastępca dyrektora MOPS Marzena Socha, Marzena Kowalska, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dębicy oraz Ryszard Pękala, przewodniczący Rady Miejskiej w Dębicy.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.