Nielegalnie zatrudniał cztery pracownice z Ukrainy

Sezon prac polowych jeszcze nie rozpoczął się w pełni, jednak Straż Graniczna odnotowuje kolejne przypadki nielegalnego zatrudniania cudzoziemców. Tym razem jeden z przedsiębiorców nielegalnie powierzył wykonywanie pracy 4 obywatelkom Ukrainy.

Kobiety w wieku od 43 do 57 lat zajmowały się zbieraniem oraz sortowaniem truskawek w gospodarstwie rolnym polskiego przedsiębiorcy. Ten jednak nie zatroszczył się należycie o prawne uregulowanie zatrudnienia cudzoziemek. Ukrainki wykonywały pracę bez wymaganego przepisami zezwolenia na pracę, wystawionego przez kontrolowany podmiot.

Wobec nieuczciwego pracodawcy skierowany został wniosek do Sądu o ukaranie. Nielegalne powierzanie pracy cudzoziemcom jest zagrożone karą grzywny od 1000 do 30 000 zł (art. 120 ust.1 Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).

Obywatelki Ukrainy zostały zatrzymane. W związku z naruszeniem przepisów pobytowych zostały zobowiązane do opuszczenia terytorium RP w terminie 30 dni. Ponadto nie będą mogły wjechać do Polski i innych krajów Schengen przez okres 1 roku.

Źródło: Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.