Trudności z dojazdem do Dębicy, coraz mniej kursów coraz droższe bilety

Z coraz większymi problemami związanymi z dojazdem do większych miejscowości borykają się mieszkańcy gminy Jodłowa i okolic. Prywatni przewoźnicy tną połączenia tłumacząc się nierentownością poszczególnych linii. Mieszkańcy narzekają na rosnące ceny biletów i coraz rzadsze kursy autobusów.
Obecnie cała komunikacja autobusowa, za wyjątkiem linii obsługiwanych przez MKS Dębica,  na terenie powiatu dębickiego w większości znajduje się w rękach prywatnych przewoźników. Na trasach w pobliżu np. Dębicy w ciągu dnia nie brakuje kursów, czasem jest ich nawet kilkanaście, lub nawet -z Dębicy do Pilzna kilkadziesiąt w ciągu dnia. Ale już dojechać z Lubczy czy Strzegocic do Jodłowej czy Ryglic to prawdziwa sztuka.
-Kilka dni temu miałem pewne załatwienie w Strzegocicach, w jedną stronę dojechałem autobusem ale z powrotem nie miałem już czym wrócić – żali się jeden z mieszkańców Jodłowej. Musiałem na piechotę wracać do domu. Na szczęście jestem jeszcze młody więc kilkukilometrowy spacer nie był ponad moje siły. Ale generalnie sytuacja jest tragiczna jeśli chodzi o transport w naszym rejonie. A spróbujcie dojechać np. w sobotę czy niedzielę z Lubczy do Dębicy? To jest prawdziwe wyzwanie dla osób nie posiadających samochodu.
Przewoźnicy tłumaczą, że nie są w stanie utrzymywać nierentownych linii.
-Nie możemy dotować tych kursów, których bilans przynajmniej nie zamyka się na „zero”. Rosną ceny paliwa, kierowcy też chcą godnie zarabiać. Co jakiś czas trzeba pomyśleć też o kupnie nowych autobusów – mówi przedstawiciel jednego z nich. Jesteśmy firmą komercyjną, musimy zarabiać, żeby się utrzymać na rynku.
Coraz więcej osób decyduje się na zakup używanego samochodu, który można kupić już za 2-3 tysiące i tak dojeżdżać do pracy czy w przypadku starszych dzieci, posiadających już prawo jazdy, do szkoły średniej.
-Ale co mają zrobić starsi ludzie, którym wiek i zdrowie nie pozwala już  prowadzić auta? – pyta, wcale nie retorycznie, nasz Czytelnik.
Cóż można mu odpowiedzieć? Nie od dziś wiadomo, że Polska to nie jest bardzo przyjazny kraj dla swoich obywateli. Dla tych w podeszłym wieku szczególnie, a dla tych którzy mają już swoje lata  i pusto w portfelu szczególnie.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.