Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

76.rocznica likwidacji dębickiego getta

Jutro, 21 lipca mija 76. rocznica rozpoczęcia przez niemieckiego okupanta trwającej kilka miesięcy likwidacji założonego w styczniu 1942 roku getta w Dębicy. Podczas holokaustu z liczącej blisko 2300 osób społeczności żydowskiej w Dębicy przeżyło zaledwie 51 osób. Większość z nich po wojnie wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i Izraela.

„Żydzi  musieli  opuścić swoje  domy, warsztaty  pracy  i  przenieść się do wyznaczonego  miejsca  pobytu,  do  dzielnicy  żydowskiej,  którą  w  kwietniu  1942  roku zamieniono na zamknięte getto. Na wiadomość o założeniu getta wiele rodzin żydowskich rozpierzchło się po okolicznych wsiach, szukając schronienia u znajomych gospodarzy. Wybierano  domy  położone z  dala  od  osiedli,  dróg  i  ścieżek lub  w  schowkach leśnych. Niemcy ukrywających się Żydów najczęściej  mordowali, a wraz z nimi udzielających im pomocy Polaków. Do rzadkości należało, że złapanych zamykano w getcie….  W niedługim czasie w getcie nastąpiło wielkie przeludnienie. Stłoczono w nim blisko 4000  Żydów z Dębicy i okolicznych miejscowości. Z każdym dniem przywożono ich coraz więcej. Aby ich pomieścić wciąż dobudowywano nowe baraki mieszkalne…
Od   21   lipca   1942   roku   rozpoczęła   się   wywózka    Żydów z przeludnionego getta do obozu koncentracyjnego w Bełżcu. W tym dniu miał miejsce  pierwszy transport, 25 lipca drugi. Kolejny (trzeci) transport do Bełżca wyjechał z Dębicy 15 listopada 1942 roku. W połowie kwietnia 1943 roku ostatecznie zlikwidowano getto” – czytamy w książce Zbigniewa Szurka „Rodzina Mikołajkowów. Ofiarność, odwaga, poświęcenie”, która ukaże się w najbliższych dniach.

 

Film o ubiegłorocznych obchodach 75.rocznicy likwidacji dębickiego getta można obejrzeć TUTAJ :

https://www.youtube.com/watch?v=dZcHpyZAtG4

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.