Previous
Next
Previous
Next

Unikalne zdjęcie wykonane 72 lata temu na kilka godzin przed egzekucją na dębickim Rynku

Zdjęcie wykonane przed egzekucją na dębickim Rynku, 10 lipca 1946 roku. Ze zbiorów Haliny Stec.

Dzisiaj mija 72. rocznica powieszenia na dębickim Rynku trzech żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Do naszej redakcji trafiło unikalne zdjęcie wykonane najprawdopodobniej przez Józefa Steca na kilka godzin przed egzekucją.

Na zdjęciu widać gromadzących się na Rynku ludzi. Była to środa, dzień targowy i do miasta przybyło bardzo dużo ludzi także z okolicznych miejscowości. 10 lipca 1946 roku na mocy wyroku Sądu Okręgowego, Wydziału do Spraw Doraźnych w Rzeszowie wydanego  25 czerwca 1946 roku na dębickim Rynku wykonano karę śmierci na trzech żołnierzach, członkach Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału Jana Stefki  „Mściciela: Józefie Gręboszu ps. „Pszczółka” Józefie Kozłowskim ps. „Mruk” i Franciszku Nosterze ps. „Bukiet”. P

Zdjęcie ze zbiorów Haliny Stec.

O wydarzeniach z 10 lipca 1946 roku przeczytasz TUTAJ 

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.