Już samo słowo bankructwo wywołuje u większości ludzi przerażenie. Bez wątpienia żaden człowiek nie chce stanąć przed widmem utraty dorobku swojego życia, stracić majątek i płynność finansową. Dlatego wyjątkowo skrupulatnie planujemy wydatki, inwestycje, staramy zabezpieczyć się na wypadek gorszej koniunktury finansowej. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć wszystko to co przyniesie nam życie. Los bywa przewrotny, a my mimo najszczerszych chęci nie potrafimy poradzić sobie z kłopotami finansowymi.
Kłopoty finansowe i co dalej?
W codziennym życiu nie myślimy o tym co by było, gdybyśmy bez ostrzeżenia stracili pracę, nagle ulegli wypadkowi, ciężkiej chorobie lub innej sytuacji losowej, która pozbawiłaby nas możliwości zarobkowania. Co zrobić w takiej sytuacji? Po pierwsze nigdy nie wolno unikać problemu to najgorsze z możliwych rozwiązań. Zawsze należy dokładnie przeanalizować swoją sytuację materialną, skontaktować się z wierzycielami i dążyć do polubownego załatwienia sprawy. Przede wszystkim szczerość i realna chęć spłaty swoich zobowiązań decyduje o nastawieniu do nas potencjalnego wierzyciela. Co jednak w przypadku gdy pomimo starań popadniemy w spiralę zadłużenia i nie mamy żadnych perspektyw na poprawę naszej sytuacji bytowej? Odpowiedź jest prosta upadłość konsumencka
Nie taki diabeł straszny, jak go malują!
Bankructwa boi się każdy z nas, lecz jak mówi stare porzekadło „nie taki diabeł straszny jak go malują”. Upadłość konsumencka to coś o czym wielu z nas słyszało, ale tak naprawdę do końca nie wie co to oznacza. Zgodnie z zamierzeniem ustawodawcy głównym celem upadłości jest oddłużenie konsumenta, czyli zmniejszenie lub nawet umorzenie zobowiązań finansowych osoby fizycznej. Dzięki takiej alternatywie osoby, które spotkało w życiu nieszczęście i straciły płynność finansową nie są już ludźmi „skreślonymi”, mogą śmiało powrócić do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie i z nadzieją patrzeć w przyszłość. – Niezbędnym warunkiem, koniecznym do ogłoszenia upadłości osoby fizycznej jest wykazanie, że dłużnik stał się niewypłacalny. Należy pamiętać, że jego fatalny stan finansowy nie może wynikać z umyślnych działań lub rażącego niedbalstwa. Co roku wiele osób składa wniosek o upadłość konsumencką do sądu, niestety spora ilość wniosków jest odrzucana ze względu na braki formalne lub błędy. – informuje specjalista z Kancelarii prawnej Ptak i Wspólnicy. Faktem jest, że złożenie wniosku do sądu nie jest kosztowne, w obecnej sytuacji opłata sądowa to 30 złotych, jednak przeprowadzenie całego procesu upadłości konsumenckiej wymaga biegłej znajomości przepisów prawa. Dlatego jeśli nie posiadamy takiej wiedzy najlepiej zwrócić się z tym do profesjonalistów. – Upadłość konsumencka jest szansą na powrót do spokojnego życia, uporządkowania swoich spraw finansowych, ale należy przeprowadzić ją profesjonalnie w oparciu o rzetelną wiedzę, gdyż procedura wymaga biegłego poruszania się po przepisach prawa – ocenia specjalista z Kancelarii prawnej R. Ptak i Wspólnicy.