Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Wyburzono blisko 90 letni młyn w Czarnej

Wyburzony młyn w Czarnej

Liczący blisko 90 lat młyn w Czarnej właśnie przeszedł do historii. Wczoraj, 16 sierpnia został wyburzony. W jego miejscu w tej chwili leży wielka sterta gruzu.

Gmina Czarna nie może się pochwalić zbyt licznymi zabytkami. Są pozostałości po zespole pałacowo – dworskim Rejów w Przyborowie w opłakanym stanie, są trzy cmentarze wojenne w Czarnej, Róży i Starej Jastrząbce, kościoły w Czarnej i Starej Jastrząbce oraz figura Świętego Antoniego w Głowaczowej. I był blisko  90 letni młyn w Czarnej zbudowany w latach ’30 XX wieku przez Jana Piroga. Był miejscem niewątpliwie historycznym. W nim na tajnych spotkaniach gromadzili się podczas II wojny światowej żołnierze Armii Krajowej z plutonu „Czarna”. Tutaj podczas okupacji przyjmowane były przysięgi przystępujących do Armii Krajowej nowych członków.
Po wojnie, władze komunistyczne odebrały Janowi Pirogowi młyn i oddały go w tzw. przymusowy zarząd państwa. Co ma powstać w miejscu wyburzonego, zabytkowego młyna ? Wieść gminna niesie, że kolejny sklep.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Pana Rafała Stasiaka.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.