Previous
Next
Previous
Next

15 odcieni szarości twarzy Adama Lazarowicza

W pierwszej chwili w oczy rzuca się przede wszystkim wielka postać ppłk Adama Lazarowicza, ale gdy dokładniej się przyjrzeć jest tam o wiele więcej detali nawiązujących do akcji „Burza”, słynnej bitwy na Kałużówce i żołnierzy wyklętych. 42 metrowy mural na Igloopolu poświęcony Lazarowiczowi, bo o nim mowa powstał z okazji 100 -lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego twórcy Sebastian Krasoń „Plastek” i Szymon Ogrodnik ukończyli go wczoraj po trzech dniach intensywnej pracy. Oficjalna prezentacja muralu będzie miała miejsce 3 listopada (sobota) o godz. 12.00 przy ul. Paderewskiego 2.

„Malowanie tego muralu zajęło nam bite 3 dni. Poszły hektolitry farby. Martwiliśmy się o pogodę, że nie zdążymy przed zapowiadanym deszczem i praca nad muralem utknie w połowie i nie będziemy mogli go skończyć. Na szczęście udało się i jest. I podziękowania zarówno dla Szymona z którym wykonaliśmy tę pracę jak i dla prezesa Grabowskiego, który zgodził się na to żebyśmy na ścianie bloku wykonali mural” – mówi Sebastian Krasoń „Plastek”.

A droga do wykonania tego muralu nie była prosta. Już jakieś 4 lata temu „Plastek” pytał ówczesnego prezesa spółdzielni mieszkaniowej „Igloopol” o możliwość wykonania takiego muralu na bloku, ale otrzymał odpowiedź odmowną. Próbował jeszcze w kilku innych miejscach, ale też bez spektakularnych sukcesów. Udało mu się uzyskać zgodę od kilku prywatnych właścicieli garaży i ścian. Tam powstało kilka mniejszych graffiti, które do tej pory cieszą oko przechodniów np. mural na ul. Bohaterów Westerplatte przedstawiający kolibra. Podobnie było z innym graffiti. „Zapytałem sąsiada o ścianę, a ten powiedział, że nie ma problemu, ale namalowane musi być coś związane z końmi i bajkami. No i namalowałem Lucky Lucka na koniu” – mówi Sebastian.

Ponownie temat stworzenia muralu patriotycznego na osiedlu Słoneczne powrócił podczas tegorocznych wakacji i zaangażowało się w niego wiele osób.

„Przy okazji wakacyjnej imprezy dla mieszkańców osiedla w trakcie jednej z rozmów padło zdanie z ust młodych ludzi, że nie ma w Dębicy pomnika bohatera ziemi dębickiej ppł Adama Lazarowicza. Jeden z uczestników stwierdził,że razem z kolegą, który ma firmę w Krakowie, a wywodzi się z naszego osiedla mogą zrobić mural. Rozpoczęło się szukanie miejsca. Były różne lokalizacje rozpatrywane, ale wszędzie pojawiały się jakieś problemy, a nam zależało aby ten mural wykonać na 100 lecie odzyskania niepodległości. Dla mnie i kilku chłopaków z osiedla stało się to niemal sprawą honorową. Mimo krótkiego czasu i pogody udało się. Pozyskaliśmy głównego sponsora i tak powstała społeczna inicjatywa. Spółdzielnia Igloopol którą kieruję udostępniła dobre miejsce. Sebastian i Szymon wykonali fantastyczną robotę” – wspomina Marek Grabowski,prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Igloopol”.

Mural na osiedlu Słoneczne robi wrażenie. Ma 42 metry kwadratowe i przedstawia bohatera ziemi dębickiej majora Adama Lazarowicza „Klamrę”, żołnierza AK,dowódcę akcji „Burza” na Kałużówce, zamordowanego przez UB w 1951 roku w mokotowskim więzieniu.
„Projekt muralu to dzieło Szymona Ogrodnika, który wspólnie wykonaliśmy. Pracowaliśmy nad tym projektem dłuższy czas. Może tego nie widać, ale ilość użytych odcieni farb w tym muralu jest ogromna. Sama tylko twarz majora Lazarowicza była malowana przy użyciu 15 różnych odcieni szarości” – mówi Krasoń.

Wykonanie tego projektu też do tanich nie należało. Kilka tysięcy złotych to tak lekko licząc koszty jakie trzeba było wyłożyć na realizację tego projektu. Jak mówią zarówno Sebastian Krasoń jak i Marek Grabowski znaleźli się sponsorzy którzy na ten cel przekazali pieniądze i nie chcieli np. umieszczania loga firmy, co szczególnie ucieszyło Plastka.

Mural w trakcie tworzenia widziało już bardzo wiele osób zwłaszcza w ostatnią niedzielę, kiedy mieszkańcy szli do urn wyborczych.
„Spotkaliśmy się z fantastycznym odbiorem naszego muralu. Ludzie się zatrzymywali, robili sobie przy nim zdjęcia i mówili, że bardzo fajny pomysł z tym muralem, zwłaszcza w kontekście 100 lecia niepodległości. I że utrwalona jest tutaj lokalna historia. Bardzo nas to cieszy, że nasza praca się ludziom podoba” – dodaje współtwórca muralu.

Oficjalnie mural zostanie pokazany podczas uroczystości na którą twórcy i prezes spółdzielni zapraszają wszystkich mieszkańców miasta 3 listopada (sobota) na godz. 12.00 przy ul. Paderewskiego 2.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.