Maciej Mikołajczak, Piotr Czuchra, Szymon Starostka i Daniel Durołek – uczniowie Szkoły Podstawawej nr 3 zajęli I miejsce w zorganizowanym dzisiaj w Tarnowie matematyczno-fizycznym konkursie „Naboj Junior”. W całościowej klasyfikacji tego międzynarodowego konkursu zajęli czwarte miejsce w Polsce i szesnaste na świecie. Po środowym sukcesie w konkursie matematycznym „Naboj +” w Dębicy to drugi wielki sukces podopiecznych Haliny Kolak i Bożeny Czudeckiej, uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Dębicy.
Náboj Junior to międzynarodowe zawody matematyczno-fizyczne dla czteroosobowych drużyn reprezentujących swoją szkołę podstawową. Zawody trwają 120 minut, podczas których drużyny starają się rozwiązać jak najwięcej zadań. Na początku zawodów każda drużyna otrzymuje sześć zadań. Gdy tylko drużyna poprawnie rozwiąże którekolwiek z zadań, otrzymuje nowe. Odpowiedzi na zadania zazwyczaj są numeryczne. Drużyna, która poprawnie rozwiąże najwięcej zadań, wygrywa.
Konkurs odbywał się dziś równocześnie w Białymstoku, Bielsku-Białej, Grodzisku Mazowieckim, Krakowie, Krośnie, Łodzi, Sosnowcu, Tarnowie, Warszawie i we Wrocławiu, a także w wielu miastach w Czechach i na Słowacji. W każdym mieście tworzony był lokalny ranking drużyn. Uczniowie również mogli porównywać swoje wyniki w rankingu krajowym oraz międzynarodowym.
„Chłopcy doskonale poradzili sobie z zadaniami, które otrzymali do rozwiązania. Byłam bardzo zaskoczona oglądając na bieżąco na internecie wyniki rywalizacji. Był moment, że chłopcy mieli nawet VI miejsce na świecie. Bardzo mocne drużyny mieli Czesi, którzy jak się dowiedziałam do tego konkursu przygotowują się przez cały rok. Szesnaste miejsce na 987 uczestniczących drużyn to bardzo dobry wynik” – mówi Halina Kolak.
W ubiegłym roku gimnazjaliści, uczniowie dębickiej „Trójki” po raz pierwszy brali udział w tym konkursie. Zajęli wówczas 80 miejsce w ogólnej klasyfikacji międzynarodowej.
Jak podkreślają nauczycielki przygotowujące młodzież do konkursu : Halina Kolak (matematyka) oraz Bożena Czudecka (fizyka) zadania z którymi musieli zmierzyć się uczniowie były o znacznym stopniu trudności. Zadania, które musieli rozwiązać uczestnicy konkursu różnią się znacząco od standardowych problemów szkolnych, które zazwyczaj wymagają tylko zastosowania znanej metody. Zadania w Náboju Junior wymagają inwencji i pomysłowości. Sukces w zawodach nie zależy tylko od indywidualnych umiejętności zawodników, ale także od efektywnej współpracy całej drużyny.
W konkursie wzięła udział także młodsza grupa uczniów z klasy VII A w składzie: Amelia Jasek, Natalia Żurek, Maksymilian Wygonik i Tymoteusz Oskarbski. Startująca po raz pierwszy drużyna siódmoklasistów miała okazję przede wszystkim zobaczyć jak w praktyce wygląda ten konkurs i zaznajomić się z jego zasadami.