W grudniu br. mija 70 lat od utworzenia Biblioteki Publicznej w Jodłowej. Powstała w 1948 roku biblioteka miała kilka siedzib. Na samym początku zlokalizowana była w ówczesnym Urzędzie Gminy. Potem lokalu na jej działalność w swoim prywatnym domu użyczyli Państwo Proszowscy. Kolejną jej siedzibą był pożydowski budynek w którym wcześniej działał Ośrodek Zdrowia. Od 2000 roku biblioteka działa w budynku wielofunkcyjnym w Jodłowej. Biblioteka zaczynała od księgozbioru liczącego nieco ponad 1 tysiąc woluminów. Dziś posiada ich ponad 22 tysiące.
Gminna Biblioteka Publiczna w Jodłowej została założona w 1948 r. Jej właścicielem był Zarząd Gminy w Jodłowej. Na przestrzeni dziesięcioleci, w związku z reformami administracyjnymi, ulegała ona przemianom. W 1956 r. została przekształcona w Gromadzką Bibliotekę Publiczną, po kolejnych zmianach w 1973 r. przemianowano ją na Gminną Bibliotekę Publiczną, a w 1996 r. połączono z Ośrodkiem Kultury tworząc Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Jodłowej.
Pierwszą siedzibą biblioteki było pomieszczenie w ówczesnym Urzędzie Gminy. W latach 1958-1960 był to lokal w domu prywatnym Państwa Proszowskich, następnie w latach 1961-1977 w żydowskim budynku po dawnym Ośrodku Zdrowia . Kolejno w 1977-2000 jej siedzibą został ponownie budynek starego Urzędu Gminy. Na czas remontów lokali, biblioteka była przygarnięta przez Szkołę Podstawową nr 1 w Jodłowej. W roku 2000 została przeniesiona do budynku wielofunkcyjnego w którym mieści się do dnia dzisiejszego.
Pierwszym kierownikiem biblioteki była nauczycielka Honorata Cichowska, która prowadziła bibliotekę w latach 1948-1961 r. Biblioteka posiadała już wtedy 7 punktów bibliotecznych, które były prowadzone w domach prywatnych i szkołach podstawowych. Zostały one zlikwidowane w 1991 r.
W pierwszym roku pracy biblioteki księgozbiór liczył 1057 woluminów. Obecnie biblioteka posiada 22355 .
Drugim Kierownikiem Biblioteki była Józefa Tybur, która pracowała w latach 1961-1974 r. Kolejnym kier. biblioteki w latach (1974-1997) była Jolanta Kloczkowska (Baran) , która pracowała do 2002 r . W międzyczasie na stanowisku młodszego bibliotekarza pracowały: Władysława Siepiela (obecnie Nawracaj) i Krystyna Kos(obecnie Jasica) oraz Maria Rynkar (Kaczka) od roku 1985 do obecnie.
W roku 1996 po połączeniu z Centrum Kultury dyrektorem tej placówki został Waldemar Sztogrin.
Od 2004 r. w ramach programu „Promocja Czytelnictwa i rozwój sektora książki” uruchomionego przez Ministerstwo Kultury biblioteka corocznie pozyskuje dotacje na zakup nowości wydawniczych.
Od 2016 biblioteka posiada w pełni skatalogowany księgozbiór w wersji elektronicznej w systemie MAK, oraz elektroniczną bazę czytelniczą.
Obok zadania gromadzenia, przechowywania, opracowywania i udostępniania księgozbioru , współcześnie Biblioteka Publiczna w Jodłowej realizuje także formy prac kulturalno-oświatowych jak: imprezy cykliczne adresowane do dzieci i młodzieży . np. konkursy plastyczne i literackie, lekcje biblioteczne. Akcje: „Cała Polska czyta dzieciom”, Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, Światowy Dzień Pluszowego Misia , spotkania autorskie itp.
Od 2009 r w bibliotece działa Dyskusyjny Klub Książki, którego założycielem i moderatorem jest Agnieszka Szewczyk – pracownik Centrum Kultury.
Od 2012 r. biblioteka bierze udział w Akcji” Noc Bibliotek” a od 2016 r. włączyła się po raz pierwszy w Ogólnopolską Noc Bibliotek W bibliotece organizowane były również Warsztaty n.p.-” Zaprogramuj Się na Czytanie, ”Bajkopisarstwo czyli retoryka młodego czytelnika” z Michałem Zawadką , spotkanie z rysownikiem Arturem Nowickim.
Od 2014 r. biblioteka włączyła się do akcji publicznego czytania zainicjowanej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego „Narodowe Czytanie” .
Od 2015 r. bierze udział w Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej .
Od września 2018 biblioteka przystąpiła do akcji „Mała książka – wielki człowiek” w ramach kampanii społecznej Instytutu Książki .
W obecnym roku z okazji obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę placówka przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100-licy” organizowanej przez Lustro Biblioteki i wydawnictwo Zielona Sowa, oraz zorganizowała szereg lekcji bibliotecznych pt.”Poznajemy baśnie i legendy Polski”.
Na podstawie informacji www.jodłowa.eu