Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

PHISHING – BĄDŹ OSTROŻNY KORZYSTAJĄC Z INTERNETU

Rozwój technologiczny i związane z nim aktywowanie nowych usług, które w dużej mierze świadczone są, za pośrednictwem internetu powoduje, że wiele spraw możemy załatwić, nie wychodząc z domu. Jest to z pewnością duże udogodnienie, jednak może stanowić także zagrożenie m.in. dla naszych oszczędności. Coraz częściej oszuści działają przy pomocy internetu, okradając konta bankowe. Jedną ze stosowanych przez nich metod jest tzw. phishing.

Phishing — co oznacza i jak się zabezpieczać przed tego typu przestępstwami?
Najogólniej mówiąc, jest to sposób działania oszustów polegający na „podszywaniu” się pod inną osobę lub instytucję w celu uzyskania określonych informacji albo skłonienia innej osoby do określonego działania. Częstym celem phisherów są banki oraz aukcje internetowe. Zazwyczaj ich działanie jest podobne i rozpoczyna się od rozesłania pocztą elektroniczną odpowiednio przygotowanych wiadomości, niejednokrotnie przypominającą korespondencję, którą otrzymujemy z banku lub też innych portali np. aukcyjnych. W jej treści zawarta jest informacja, że nasze konto zostało zdezaktywowane i należy je ponownie aktywować za pomocą umieszczonego odnośnika. Takie działanie powoduje, że ujawniamy swoje dane np. kody pin, hasła, które są następnie wykorzystywane przez oszustów.

Działanie sprawców może polegać także na wysłaniu maila z prośbą o podanie danych służących do logowania na konto i jego autoryzacji. Niestety nieświadomi użytkownicy udzielają takich informacji, narażając się na poważne problemy, niejednokrotnie finansowe.

Innym, nie mniej popularnym sposobem działania cyberprzestępców, który ma doprowadzić do poznania zastrzeżonych informacji, jest wykorzystywanie złośliwego oprogramowania, zwanego w zależności od swojej formy: robakami lub wirusami. Takiego „robaka” można ściągnąć, korzystając z zainfekowanych witryn internetowych.

Kolejnym i równie niebezpiecznym dla klientów banku jest tzw. pharming, który polega na wysyłaniu fałszywej wiadomości e-mail, w wyniku czego przestępcy przekierowują użytkowników wpisujących prawidłowe adresy np. swojego banku na fałszywe strony internetowe.

Co zrobić, aby zabezpieczyć się przed tego typu przestępstwami.

Przede wszystkim musimy pamiętać o podstawowych zasadach bezpiecznego korzystania z internetu:

-używajmy programu antywirusowego, które jest na bieżąco aktualizowane
-nie wolno odwiedzać „podejrzanych” witryn internetowych (są to np. witryny pornograficzne lub oferujące nielegalne oprogramowanie) i używać pojawiających się tam linków;
-podczas logowania sprawdzajmy, czy połączenie z bankiem odbywa się z wykorzystaniem protokołu bezpieczeństwa SSL (w większości przeglądarek sygnalizuje to pojawienie się „kłódki”, a początek adresu powinien rozpoczynać się od ciągu znaków https://);
-jeśli podejrzewasz, że padłeś ofiarą oszustów, natychmiast skontaktuj się ze swoim bankiem i zgłoś do najbliższej jednostki Policji.

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.