Wbrew powszechnie panującej opinii, podłużne pęknięcia skóry pojawiają się nie tylko w okresie ciąży. Dotyczą one również nastolatków, szczególnie chłopców, którzy szybko rosną. Gdy skóra zbyt szybko się rozciąga, włókna kolagenowe i elastynowe mogą ulec przerwaniu. W miejscach pęknięć pojawiają się rozstępy, zmiany, których ciężko jest się pozbyć. Jak im zapobiegać i co można zrobić, aby zmniejszyć ich widoczność? O tym piszemy poniżej.
Okres dojrzewania sprzyja powstawaniu rozstępów
Osłabione włókna kolagenowe mają skłonność do pękania, co zdarza się często w czasie szybkiego, gwałtownego wzrostu. Chłopcy w wieku od 10 do 18 lat rosną najszybciej. To wtedy w ich organizmie zachodzą zmiany: pojawia się owłosienie, ciało staje się bardziej męskie. Przeobrażenia te nie pozostają obojętne wobec skóry, która traci sprężystość i „odwdzięcza się” nieestetycznym rozstępami. Pokrywają one plecy, ramiona, rzadziej łydki oraz uda. W pierwszej fazie – zapalnej – są czerwone albo fioletowe, wyraźnie odznaczają się na skórze. Później, na etapie zanikania, zmieniają barwę na jaśniejszą i przeobrażają się w zapadnięte pręgi. O ile przez pierwsze pół roku od ich powstania walka z nimi jest stosunkowo łatwa, później w wielu przypadkach okazuje się utrudniona. Mają miejsce sytuacje, kiedy całkowite usunięcie rozstępów bywa niemożliwe, gdyż zmiany objęły zbyt duży obszar skóry i przeszły proces bliznowacenia.
Leczenie rozstępów na własną rękę może przynieść rezultaty!
Kiedy dojrzewający chłopiec zauważy na swoim ciele pierwsze niepokojące symptomy wskazujące na tworzenie się rozstępów, warto od razu przystąpić do działania. Podjęcie szybkiej walki, polegającej na dostarczeniu skórze odpowiednich składników nawilżających i regenerujących przerwane tkanki, umożliwi zniwelowanie nieestetycznych zmian. Pomocny może wtedy okazać się krem na rozstępy, specyfik dostępny w każdej dobrej aptece internetowej i stacjonarnej. Systematyczne wmasowywanie takiego produktu przyczyni się do zmiękczenia stwardniałych tkanek, a co za tym idzie, spowoduje ich rozjaśnienie. Im wcześniej rozpoczniemy kurację, tym większe szanse na pełen sukces. Każdy dzień zwłoki oddala wizję odzyskania gładkiej skóry, co w przypadku młodego wieku może stanowić ogromny problem. Dobrze zatem uważnie obserwować swoje ciało, a o wszelkich niepokojących zmianach informować rodziców. Więcej przydatnych informacji na temat rozstępów oraz leczenia ich środkami z apteki, zamieszcza na swojej stronie apteka internetowa Aptisan. Blizny spowodowane szybkim wzrostem w czasie dojrzewania to zmiany do usunięcia! Jędrna skóra na plecach i innych partiach ciała nie musi być wyłącznie marzeniem. Działaj!