Tworząc projekt w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii pomyślałyśmy o czymś, co wniesie zmianę. Popatrzyłyśmy na otaczające na społeczeństwo i stwierdziłyśmy – brak nam komunikacji. I tak właśnie powstał projekt społeczny „Migamy Miłością”.
Jesteśmy zwykłymi uczennicami z II Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Dębicy. Julka, Andżelika, Estera, Ola – mamy zupełnie normalne imiona, ale wspólnymi siłami spróbowałyśmy stworzyć coś niezwykłego.
Pewnego dnia w szkole jedna z nauczycielek, poinformowała nas o możliwości wzięcia udziału w ogólnopolskiej olimpiadzie Zwolnieni z Teorii. Oczywiście byłyśmy zaciekawione, a po bliższym zapoznaniu się z regulaminem i obmyśliwszy plan działania postanowiłyśmy podjąć się wyzwania.
Następne miesiące upłynęły nam w pocie czoła. Zdobywałyśmy sponsorów, projektowałyśmy grafiki, wypełniałyśmy formularze i kontaktowałyśmy się z chętnymi szkołami. W końcu jednak dopięłyśmy swego i powstał projekt – Migamy Miłością – który miał zwrócić uwagę na brak komunikacji między światem ciszy i słowa, na problemy społeczne osób głuchych – niekiedy wykluczanych, odsuniętych na margines i nie akceptowanych.
Miałyśmy nadzieję, że nasze przedsięwzięcie skierowane głównie do uczniów przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych, pobudzi wrażliwość i świadomość na osoby głuche w naszym otoczeniu, otwierając drzwi na lepszą i tolerancyjną przyszłość Polski – pełną profesjonalizmu i zrozumienia. Z powodzeniem odbyłyśmy już warsztaty praktyczne, polegające na nauce podstawowych znaków z PJM (Polskiego Języka Migowego) w ZS w Podgrodziu, ZSP w Górze Motycznej, Przedszkolu nr 2 w Dębicy, Przedszkolu nr 8 w Dębicy oraz w II Liceum Ogólnokształcącym w Dębicy.
Tak samo jak na początku powstawania projektu i już pod jego koniec, wierzymy, że tych kilka prostych gestów, a także zaangażowanie społeczeństwa może wiele zmienić. Chcemy jeszcze dalej nieść przekaz, że my – ludzie słyszący – możemy nauczyć się kilku gestów tego niesamowitego języka, pomagając sobie i niesłyszącym. Zapraszamy do odwiedzania naszych mediów społecznościowych i razem z nami – Migajcie Miłością!
Materiał opracowany przez uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy, uczestniczki projektu : Julkę, Andżelikę Esterę, Olę oraz Aleksandrę Chłopek, kierownika projektu.