Przez dwa dni od rana do późnego popołudnia trwał w Domu Kultury „Mors” Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy X Podkarpacki Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych „Złoty Gryf”. Jubileuszowe wydanie tego przeglądu było nie tylko bardzo mocno obsadzone przez taneczne ekipy, ale stało również na wyjątkowo wysokim poziomie.
W kategorii wiekowej 7 – 12 lat jury w składzie: Magdalena Mucha, Justyna Kaczmarska i Grzegorz Matuszek obejrzało 24 formacje taneczne. Grand Prix przeglądu otrzymał zespół KIK z Domu Kultury w Pysznicy za układ Historia małego świerszcza w choreografii Teresy Śwideckiej-Węglarz. Złoty Gryf przyznano grupie Fame-iki ze Szkoły Tańca „Fame” z Dębicy za układ Strażnicy czasu w choreografii Łukasza Józefowicza. Z tej samej szkoły Srebrnego Gryfa otrzymała grupa Mini Fame-iki, również w choreografii Łukasza Józefowicza. Drugiego Srebrenego Gryfa przyznano zespołowi Roztańczona Paczka z Gminnego Ośrodka Kultury w Jedliczu za układ xxx przygotowany przez Magdalenę Skibę.
Brązowymi Gryfami obdarowano: Actus Animi ze Stworzyszenia Przyjaciół Actus Animi z Wolbromia za układ Not About Angels w choreografii Katarzyny Gałązki Biedul, Dziecięcy Teatr Tańca AleToNic z Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu za Hokus Pokus w choreografii Izabeli Serwan, Kleks IV z regionalnego Centrum Kultur Pogranicza za Obraz przygotowany przez Dagmarę Krzanowską-Szelc i Destiniaki ze Studium Tańca z Ropy za Rozbrykane Diody przygotowane przez Katarzynę Siutę.
Wyróżnienia przyznano zespołom: Piąteczka ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Dębicy (opracowanie Elżbieta Zymróz-Bodziany), Piramida z Zespołu Placówek Oświatowych z Morawicy (Anna Kuranda, Anna Kuc, Monika Pająk), Trick z Gorlickiego Centrum Kultury (Katarzyna Siuta), Fame 3 z Dębicy (Anita Zima), Axel Bang z Royal Dance Studio z Trzebini (Zuzanna Raczyńska).
Dwie nagrody indywidualne otrzymały podopieczne Elżbiety Zymróz-Bodziany z zespołu Piąteczka: Eliza Kobel i Natalia Kosiba.
W drugiej kategorii wiekowej 13 – 19 lat jury obejrzało 23 formacje taneczne. Nagrody – Złoty Gryf dla Akademii Tańca Art Dance z Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie (Anna Tymków), dwa Srebrne Gryfy: Mini Max Show z Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu (Anna Leszkiewicz), Kleks I z Regionalnego Centrum Kultur z Krosna (Aleksandra Fejdasz). Przyznano 4 Brązowe Gryfy dla zespołów: Szasse z Gminnego Ośrodka Kultury w Jedliczu (Magdalena Skiba), Destino ze Studia Tańca w Ropie (Katarzyna Siuta), Vivid z OSP w Jaćmierzu (Paulina Baran) i Nemezis z Ustrzyckiego Domu Kultury (Joanna Drozd i Paweł Żołądek). Wyróżnienie dla Axel Show Royal Dance Studio z Trzebini (Sylwia Kierat).
Jury przyznało wyróżnienia indywidualne dla Oliwii Niemiec, Martyny Werner i Laury Janik.
W kategorii wiekowej 7 – 12 lat jury obejrzało 15 zespołów. Grand Prix przyznano Zespołowi Pieśni i Tańca AGH Krakus (Katarzyna Piwowar). Złotego Gryfa nie przyznano. Dwa Srebrne Gryfy dla zespołów: Roztocze z Tomaszowa Lubelskiego (Agata Nazar) i Międzyszkolnego Ludowego Pieśni i Tańca Krakowiak z Krakowa (Marta Graca). Brązowy Gryf przyznano ZPiT Ziemia Lisiecka z Liszek (Anna Kruczek). Wyróżnienia: ZPiT Wolanie z Raniżowa (Krystyna Mazurkiewicz), Zespół Tańca Ludowego Bandanki z Ustrzyk Dolnych (Tomasz Rożek, Beata Maciołek), Dziecięcy Zespół Tańca Ziemia Mielecka – Grupa reprezentacyjna (Anna Skopińska-Parys i Małgorzata Leśniak).
W kategorii zespołów autentycznych Złotego Gryfa przyznano Zespołowi Regionalnemu Mali Lipniczanie z Centrum Kultury Korzenna (Maria Jaworecka), Srebrny Gryf – Zespół Regionalny z Krempachy Mali Toniecnici (Maria Wnęk), Brązowy Gryf – Zespół Regionalny Małe Rożnowioki z Gródka nad Dunajcem (Beata Grzegorzek). Wyróżnienie – ZPiT Lesiaki z Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Raniżowie (Krystyna Mazurkiewicz).
Wyróżnienia indywidualne przyznano Patrycji Biskup i Karolowi Martuszewskiemu.
W kategorii wiekowej 13 – 19 lat jury obejrzało występy 12 zespołów. Grand Prix otrzymał Zespół Pieśni i Tańca Rochy z M-GOK z Sędziszowa Małopolskiego (Witold Świder). Złotego Gryfa otrzymał ZPiT Ziemia Lisiecka z Liszek (Anna Kruczek), Srebrny Gryf dla dwóch zespołów: Zespół Folklorystyczny Ślązaczek z Pałacu Młodzieży w Katowicach (Agnieszka Klimas) i Zespół Tańca Ludowego Bandanki z Ustrzyk Dolnych (Tomasz Rożek, Beata Maciołek), Brązowy Gryf dla trzech zespołów: ZPiT Nowa Huta z Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie (Anna Barańska), ZPiT Chorzelowiacy z Chorzelowa (Bożena Telega), Zespół Folklorystyczny Roztocze z Tomaszowa Lubelskiego (Natalia Kowalska).
Wyróżnienie przyznano Zespołowi Ludowemu Mali Radłowianie z Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa z Radłowa (Kinga Biel-Dubiel).
W kategorii zespołów autentycznych Złoty Gryf przyznano Zespołowi Regionalnemu Mali Lipniczanie z Centrum Kultury w Korzennej (Maria Jaworecka), Srebrny Gryf przypadł Zespołowi Regionalnemu Małe Rożnowioki z GOK w Gródku nad Dunajcem (Beata Grzegorzek), Brązowy Gryf dla Zespołu Regionalnego Młody Jawor z miejscowości Krempachy.
Przegląd został przeprowadzony bardzo sprawnie dzięki zaangażowaniu wszystkich pracowników Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy. Sponsorami przedsięwzięcia były firmy: Ban-Kor-Bet, Bruk-Bet, Darco, Fundacji Śnieżki Twoja Szansa, Igloocar i Painpol. Loterię wspomogły firmy: Ravi, Pepel, Indygo, Galicja, Painpol, Bogmar, Kograko, Jubilatka, FHU Troja, PSS Społem, Carrefour, FFiL Śnieżka, Eurofirany, Modern Clock, Ubezpieczenia Róża Kędzior oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Dębicy, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Woli Żyrakowskiej, Powiat Dębicki, Urząd Miejski w Dębicy i Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy.
GALERIE ZDJĘĆ
Formy różne
Taniec ludowy
fot. Andrzej Janiec