Działające w strukturach Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica, Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania, którego integralną częścią jest Ekspozycja Historyczno-Dydaktyczna przy Górze Śmierci w Paszczynie serdecznie zaprasza w dniu 17 maja br. (piątek), na kolejną edycję „NOCY MUZEÓW”.
W ten wyjątkowy wieczór, w godz. 18:00-24:00 Ekspozycja udostępni oglądającym wnętrza swoich stałych wystaw w baraku żołnierskim i baraku więźniarskim całkowicie za darmo.
Atrakcją tej „NOCY MUZEÓW” będzie otwarcie o godz. 18:00 wystawy czasowej pt. „Listy i grypsy obozowe więźniów obozu pracy przymusowej w Pustkowie” przygotowana przez Ekspozycję Historyczno-Dydaktyczną przy Górze Śmierci w Paszczynie.
Wystawa czasowa poświęcona jest korespondencji obozowej polskich więźniów, którą prowadzili z bliskimi w tragicznych latach uwięzienia w niemieckim obozie pracy przymusowej dla Polaków w Pustkowie.
Obóz ten, jak wiadomo znajdował się na terenie poligonu Waffen SS Truppenübungsplatz Heidelager.
Pełna nazwa tego owianego mroczą sławą miejsca, w języku niemieckim brzmiała: Waffen SS Polenzwangsarbeitslager – SS Truppenübungsplatz Heidelager.
To tutaj w nieludzkich warunkach przetrzymywano, zmuszano do niewolniczej pracy, głodzono i mordowano Polaków, Żydów i jeńców sowieckich.
Według różnych szacunków w latach 1940 – 1944, w obozach pracy przymusowej zginęło ponad 15 000 więźniów.
Na wystawie przedstawione zostaną unikatowe dokumenty pisane ręcznie przez polskich więźniów do rodzin.
Wśród nich znajdą się grypsy i listy, które w tamtym czasie były jedynym łącznikiem więźniów ze światem zewnętrznym.
Wystawę czasową poświęcono więźniom obozów pracy przymusowej w Pustkowie w związku z przypadającą w 2019 r. – 75. rocznicą ewakuacji obozów pracy przymusowej z Pustkowa w dniach 24-27 lipca 1944 r.