W wieku 70 lat zmarł Andrzej Westwalewicz, artysta – plastyk, syn słynnego artysty Stanisława Westwalewicza. Artysta był związany z Pilznem. Tutaj uczęszczał do szkoły podstawowej. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek, 6 czerwca o godz. 13 w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej przy ul. Gumniskiej, gdzie zostanie odprawiona Msza Święta Żałobna za spokój Duszy Śp. Zmarłego, po której ciało zostanie przewiezione i pochowane w grobowcu rodzinnym na cmentarzu komunalnym w Krzyżu.
Andrzej Westwalewicz urodził się w 1949 roku w Pionkach. Ukończył Studium Nauczycielskie w Tarnowie, następnie kształcił się na Uniwersytecie Śląskim na Wydziale Pedagogiczno – Artystycznym (1982).
Jego pierwsza indywidualna wystawa 58 grafik odbyła się w Nowosądeckim BWA w 1990 i dała początek jego artystycznej drodze. Odtąd systematycznie eksponował swoje prace na wystawach zbiorowych i indywidualnych, m. in. w Tarnowie, Wiedniu, Pilźnie, Nowym Sączu, Cieszynie. Artysta uprawiał różne techniki graficzne (rysunek piórkiem i linoryt oraz pastel).
Tak Andrzej Westwalewicz wspominał swoje lata w pilźnieńskiej szkole podstawowej.
– Ta placówka była moim drugim domem z racji tego, że szkoła była dla mnie przyjazna i pozwoliła rozwinąć talent artystyczny. Szkoła mnie przygarnęła i nie przytłoczyła. Profesorowie zauważyli, że inaczej patrzę na świat – poprzez sztukę – wspominał podczas uroczystości 110-lecia PSP w Pilźnie. Andrzej Westwalewicz niejednokrotnie uczestniczył w wydarzeniach kulturalnych, jakie miały miejsce na terenie naszego miasta i gminy.
Przed dwoma laty artysta przekazał klasztorowi karmelitów w Pilźnie kolekcję kilkudziesięciu sakralnych projektów swego ojca, wśród których znajdują się przepróchy polichromii wnętrz kilkunastu kościołów.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek, 6 czerwca o godz. 13 w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej przy ul. Gumniskiej, gdzie zostanie odprawiona Msza Święta Żałobna za spokój Duszy Śp. Zmarłego, po której ciało zostanie przewiezione i pochowane w grobowcu rodzinnym na cmentarzu komunalnym w Krzyżu.
Fot. UM Pilzno