“Ku pamięci miejsc wojną naznaczonych”. Otwarcie wystawy w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Pamiątki rodzinne, stare zdjęcia, dokumenty oraz spisane historie przybliżające wojenne losy mieszkańców ziemi żyrakowskiej, którzy walczyli w szeregach Armii Krajowej z niemieckim okupantem  oraz narażali swoje życie udzielając schronienia żydowskim rodzinom podczas Holokaustu można obejrzeć na otwartej dzisiaj w dworku w Żyrakowie wystawie „“Ku pamięci miejsc wojną naznaczonych””. W otwarciu wystawy wzięli udział członkowie rodzin bohaterów wystawy.
Wystawa zorganizowana w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej została otwarta dzisiaj w podziemiach dworku w Żyrakowie. Umieszczona w dwóch pomieszczeniach wystawa jest podzielona tematycznie. W jednym pomieszczeniu zostały umieszczone pamiątki poświęcone żołnierzom Armii Krajowej i ich rodzinom. Zaprezentowane zostały tam m.in. fotografie wymordowanej przez Niemców rodziny Skwirów z Wiewiórki, rodzin wymordowanych podczas pacyfikacji Bobrowej oraz żołnierzy walczących w szeregach Armii Krajowej i pod Monte Cassinio:  Alfreda Łubieńskiego, Józefa Dziurgota i Stanisława Mroczka. W drugim pomieszczeniu znajduje się ekspozycja poświęcona osobom, które bezinteresownie pomagały rodzinom żydowskim podczas Holokaustu. W gronie tym znalazło sie m.in. sześć rodzin z Bobrowej, Bobrowej Woli i Nagoszyna, które pomogły w ukrywaniu rodziny Tewela Knie oraz rodzina Krzystyniaków z Zasowa, która uratowała 5 osobową rodzinę Gertlów. Osoby te otrzymały od Instytutu Yad Vashem tytuł Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.
Podczas dzisiejszego wernisażu wystawy odbyło się także wręczenie przez wójta Gminy Żyraków Marka Rączkę dyplomów uczestnikom warsztatów fotograficznych, których celem było uwiecznienie miejsc związanych z II wojną światową, okupacją  i ludzi, którzy wówczas zginęli lub ryzykując własne życie pomagali innym. W gronie wyróżnionych znaleźli się: Eliza Stachnik, Gabriela Niedzielska, Aleksandra Wszołek, Jakub Wszołek, Barbara Hajdon, Izabela Hajdon, Agata Wilk, Piotr Longosz, Andżelika Momola, Mateusz Dziadowiec i Magdalena Czaja. W wystawie wzięły udział córki  i siostry bohaterów ekspozycji: Janina Ferenc, córka Józefa Dziurgota oraz Katarzyna Kopala i Stanisława Piękoś, siostry Stanisława Mroczki.
Wystawa nie doszłaby do skutku gdyby nie udostępnienie pamiątek rodzinnych przez wiele osób. W gronie tym znaleźli się m.in. Jolanta Jaszcz, wnuczka Marii Skrzypek, Halina Mikrut, wnuczka Barbary i Kazimierza Krzystyniaków, Irena Tomaszewska, córka Karoliny i Stanisława Szostaków, Wioletta Tomaszewska – Dec, wnuczka Karoliny  i Stanisława Szostaków, Jan Chudy, zięć Władysławy Bartkowicz, Edward Cholewa, wnuk Ludwiki i Józefa Cholewów, Andrzej Więś, syn Ireny Krzystyniak-Więś.
Wystawę będzie można oglądać przez najbliższy rok.
Linki do materiałów filmowych na FB:

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.