Rowerem przez Gminę Dębica- trasa nr 3

Trasa rozpoczyna się przy Publicznej Szkole w Nagawczynie, gdzie robimy zdjęcie (punkt START). Przy Szkole skorzystać możemy z ogólnodostępnej stacji napraw rowerów, na której dopompujemy koła oraz skorzystamy z podstawowych narzędzi rowerowych.  Po wykonaniu zdjęcia wyruszamy w trasę, skręcając w lewo przy nowo wybudowanym budynku Domu Kultury i wyremontowanej Remizie OSP, kierujemy się na południe w kierunku miejscowości Stasiówka / Głobikowa.  Po stromym i dosyć wymagającym podjeździe, natkniemy się w Stasiówce na zbiornik wodny (pkt 3), przy którym należy zrobić zdjęcie. Podążając główną drogą mijamy po prawej stronie leśniczówkę Berdech oraz Grodzisko (patrz przypis nr 1).

Następnie skręcamy w prawo w kierunku najwyżej położonej wsi w Gminie Dębica – Głobikowej i  zatrzymujemy się przy Schronisku Młodzieżowym „Rozdzielnia Wiatrów” (patrz przypis nr 2) oraz wykonujemy zdjęcie (pkt nr 5). Ponownie możemy skorzystać ze stacji napraw rowerów, odpocząć w wiacie grillowej przy replikach dinozaurów czy też podziwiać piękne widoki z wieży widokowej. Po zregenerowaniu sił udajemy się w kierunku południka. Po przejechaniu około 2,5 km na skrzyżowaniu odbijamy na prawo w kierunku wsi Braciejowa. Proponujemy zachować ostrożność, ponieważ zjazd z górki jest dosyć stromy i posiada liczne zakręty. Mniej więcej w połowie, natkniemy się na szlak św. Jakuba, którym dotrzeć możemy na polanę Kałużówka i pomnik upamiętniający walki w ramach akcji „Burza” (patrz przypis nr 3). Jedziemy prosto.

Gdy już zjedziemy z górki skręcamy w lewo, mijamy kościół pw. Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny w Gumniskach, Publiczną Szkołę w Gumniskach i dojeżdżamy do miejscowości Latoszyn. Tutaj skręcamy w lewo przejeżdżając mostem przez rzekę Ostra, a następnie w prawo jadąc wzdłuż jej koryta aż do Drogi Wojewódzkiej nr 94. Skręcamy w lewo w kierunku Uzdrowiska Latoszyn i wykonujemy pod nim ostatnie już zdjęcie.

Trasa nr 3: https://en.mapy.cz/s/3xnAl

1. Grodzisko we wsi Braciejowa jest opuszczonym już grodem, który znajduje się na wzniesieniu. Nazwano je „Okop”. Grodziska to tak naprawdę tylko i wyłącznie pozostałości po dawnych mieszkańcach. Zazwyczaj tworzono je na wzniesieniach, dzięki temu mieszkańcy grodu mogli obserwować pobliskie terytorium.  Według różnych opinii mogło ono powstać nawet w X wieku. Jest więc to naprawdę bardzo już wiekowe miejsce o ogromnym znaczeniu archeologicznym i historycznym. Z ciekawostek warto wspomnieć również o tym, że swego czasu mówiono o tym, że we wsi Braciejowa wydobywano złoto.

2. Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Rozdzielnia Wiatrów”, do którego w okresie ferii i na wypoczynek świąteczny oraz letni przyjeżdżają dzieci z okolicznych miejscowości. Rozdzielnia Wiatrów w Głobikowej jest włączona w sieć Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych oraz Międzynarodowej Federacji Schronisk Młodzieżowych. Schronisko zostało już wielokrotnie wyróżnione w stopniu złotym przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Warszawie. Turyści mają do dyspozycji 30 miejsc noclegowych, sale z kominkiem oraz kuchnie samoobsługową. Na zadaszonym tarasie znajduje się grill. Taras widokowy może służyć do obserwacji astronomicznych – do dyspozycji wczasowicze maja 4 lunety astronomiczne. Obok schroniska wybudowana jest 24-metrowa wieża widokowa, z której przy sprzyjającej pogodzie widać Tatry Słowackie. Wokół niej jest plac zabaw dla dzieci oraz stoi sześć dinozaurów: Triceratops, Pteranodon, Diplodok, Triceratozaurus, Coelophysis i Gallodactylus będące największą atrakcją turystyczną tego obszaru. Schronisko organizuje wycieczki piesze i rowerowe oznaczone trasami turystycznymi, grzybobranie i inne atrakcje, a w okresie zimowym kuligi saneczkowe konne oraz konkursy między innymi śniegowe rzeźby sławnych i znanych ludzi. Od 2014 Mieszkańcy jak i turyści mogą korzystać z nowego parkingu, chodników, ławek a głównym punktem części rekreacyjnej jest wiata grillowa.

3. Kałużówka – Obwód AK Dębica podczas akcji „Burza” został podzielony na 3 rejony walki. Zgrupowanie drugie, dotyczące rejonu Dębica ( I zgrupowanie – Sędziszów Małopolski i Ropczyc, III – rejon Pilzna), stoczył najcięższe walki. Ich apogeum wystąpiło w czasie bitwy na Kałużówce, która rozegrała się 23-24 sierpnia 1944. 23 sierpnia artyleria niemiecka poprzedziła bitwę całodobowym atakiem. Już wczesnym świtem 24 sierpnia Niemcy uderzyli na obóz II zgrupowania. Pod dowództwem mjr. Adama Lazarowicza „Klamry” żołnierze 5 psk AK kilkakrotnie odparli atak wroga. Po całodniowej walce, w godzinach wieczornych, niemieckie oddziały wycofały się z rejonu polany. W opinii historyków bitwa na Kałużówce należy do największych, jednak niedocenionych potyczek AK Rzeszów w okresie „Burzy”.

Na polanie Kałużówka co roku, w rocznice powstania, odbywają się uroczystości patriotyczne ku pamięci tych, którzy walczyli w obronie ojczyzny. Pod pomnikiem upamiętniającym te wydarzenia i żołnierzy AK walczących w akcji „Burza” jest odprawiana Msza Św. i są składane kwiaty.

Źródło: Gmina Dębica

 

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.