Niemal trzy tysiące uczestników wzięło udział w ostatni weekend w HackYeah 2019, które odbyło się w dniach 14-15 września 2019 r. w Nadarzynie koło Warszawy w Centrum Targowo-Wystawienniczym Ptak Warsaw Expo. W tym gronie znalazła się drużyna Kacpra Potyrały z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Dębicy, która zwyciężyła w jednej z kategorii i otrzymała główną nagrodę Ministerstwa Cyfryzacji.
Warszawska impreza to największy stacjonarny, 24-godzinny maraton programistyczny (bez możliwości udziału online) w Europie i drugi po Arabii Saudyjskiej na świecie. Przede wszystkim jest to Hackathon – wydarzenie skupiające kreatywne osoby, które rozwiązują globalne problemy za pomocą posiadanych narzędzi.
Rywalizacja odbywała się w trzech otwartych kategoriach konkursowych:
– komunikacja społeczna,
– ekologia i ochrona środowiska
– bezpieczeństwo człowieka w różnych aspektach.
Poza tym partnerzy i sponsorzy zaproponowali szereg konkretnych zadań dodatkowych, np.:
– nowe podejście do planowania podróży i rezerwacji lotów,
– nowoczesne rozwiązania medialne i ułatwienie spersonalizowanego dostępu do informacji osobom niepełnosprawnym i wykluczonym technologicznie,
– edukacyjna gra społecznościowa ściśle związana z kontekstem podróży pociągiem,
– aplikacja mobilna dla menedżerów z weryfikacją biometryczną,
– algorytm i implementacja regulacji położenia serwonapędów przy użyciu przetwarzania obrazu w czasie rzeczywistym,
– aplikacja mobilna dająca wsparcie kierowcom w udzielaniu pierwszej pomocy, na przykład w przypadku kolizji i wypadków drogowych, itp.
HackYeah Hackathon z każdym rokiem cieszy się coraz większym zainteresowaniem studentów, programistów, grafików komputerowych, ekspertów od cyberbezpieczeństwa, analityków danych oraz projektantów gier. Realizują oni zadania w wielu kategoriach otwartych oraz nad innowacyjnymi rozwiązaniami przedstawionych problemów.
Drużyna, której liderem był uczeń „Mechanika” stworzyła aplikację w kategorii przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji nowoczesne rozwiązania medialne i ułatwienie spersonalizowanego dostępu do informacji osobom niepełnosprawnym
i wykluczonym technologicznie.
Celem tej kategorii był walidator dostępności aplikacji mobilnych, potwierdzający jej zgodność z WCAG 2.1, która wyznacza zasady jakie powinna zachować aplikacja dostępna dla osób niepełnosprawnych. Trudność tego zadania polegała na wykonaniu walidatora po raz pierwszy w Polsce w wersji mobilnej. Głównym patronem projektu Gov Tech był Pan Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów RP. Premier osobiście dołączył do obywatelskiej burzy mózgów i wspólnie z jej uczestnikami zastanawiał się jak stawić czoła największym wyzwaniom społecznym i środowiskowym.
Narzędzie informatyczne stworzone przez zespół Kacpra Potyrały zostało uznane przez jury za najlepsze i otrzymało główną nagrodę Ministerstwa Cyfryzacji w swojej kategorii. Kacper Potyrała jest obecnie uczniem trzeciej klasy technikum w zawodzie technik teleinformatyk. Od wielu lat z pasją interesuje się informatyką, a w szczególności programowaniem. Bierze udział w Hackathonach czyli w maratonach programowania.
źródło: ZSZ nr 1 w Dębicy