Wyremontowany Dom Kultury „Śnieżka” uroczyście otwarty

31 sierpnia, po gruntownym remoncie i przebudowie, Dom Kultury „Śnieżka” został ponownie otwarty dla mieszkańców miasta. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk, przewodniczący Rady Miejskiej Mateusz Cebula, poseł na Sejm RP Jan Warzecha, wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek, współwłaściciel firmy „Pesam” Jan Mytnik oraz dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy Jan Borek.

Na placu przed budynkiem dawnego „Sokoła” gości witała kapela uliczna „Tonko” z Dynowa i szczudlarze z krakowskiej grupy „Locomotora”. Po oficjalnym otwarciu publiczność przeniosła się do wnętrza placówki, gdzie czekali kataryniarze, grupa „Safo” z nastrojowym programem artystycznym i wystawa dębickiego Muzeum Regionalnego, poświęcona historii Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Dużą popularnością cieszyły się Dębicka Oranżada Wyborowa, wyprodukowana przez firmę „Rojan” z Latoszyna, oraz okolicznościowe wydawnictwa Urzędu Miejskiego – kartki pocztowe i stylizowany na lata II RP „Kurier Dębicki”, na okładce którego mógł się znaleźć każdy chętny, po uprzednim zrobieniu sobie zdjęcia.

źródło: Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy

Historia budynku

Budynek w którym dotychczas działał  Dom Kultury “Śnieżka” liczy sobie 106 lat i został oddany do użytku w 1912 roku. Powstał on na parceli ofiarowanej w 1909 roku przez hrabiego Andrzeja Raczyńskiego dębickiemu oddziałowi Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” , które w Dębicy działało w latach 1894 – 1948. Towarzystwo wybudowało na tej parceli w latach 1909- 1911 obiekt mieszczący salę gimnastyczną i bufet. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku i w całym okresie międzywojennym w “Sokole” odbywały się uroczystości patriotyczne i okolicznościowe akademie. Na obchody 17.rocznicy odzyskania niepodległości i uroczystą akademię w budynku “Sokoła” podczas której dębiczanie mieli okazję wysłuchać “produkcji” orkiestry symfonicznej pod batutą Stanisława Darłaka w 1935 roku zapraszał mieszkańców Dębicy ówczesny burmistrz prof. Michał Staroń. Podczas okupacji w budynku mieściło się niemieckie kasyno wojskowe. Po zakończeniu wojny i likwidacji Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” budynek po niewielkim remoncie został przeznaczony na siedzibę „Domu Ludowego”. W 1949 r. Zarząd Powiatowy Rady Związków Zawodowych nadaje placówce status Powiatowego Domu Kultury. W 1952 użytkownikiem placówki zostają Zakłady Mięsne i nazwa placówki zostaje zmieniona na Zakładowy Dom Kultury. W 1955 budynek przechodzi w zarząd WSK – WUCH. Generalny remont obiektu udaje się przeprowadzić w latach 1970 – 1973 (obiekt ma wówczas ponad 60 lat). W 1985 placówka uzyskuje miano Domu Kultury „Śnieżka”, a w zarząd Urzędu Miejskiego w Dębicy przechodzi w 1995.

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.