31 sierpnia, po gruntownym remoncie i przebudowie, Dom Kultury „Śnieżka” został ponownie otwarty dla mieszkańców miasta. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk, przewodniczący Rady Miejskiej Mateusz Cebula, poseł na Sejm RP Jan Warzecha, wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek, współwłaściciel firmy „Pesam” Jan Mytnik oraz dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy Jan Borek.
Na placu przed budynkiem dawnego „Sokoła” gości witała kapela uliczna „Tonko” z Dynowa i szczudlarze z krakowskiej grupy „Locomotora”. Po oficjalnym otwarciu publiczność przeniosła się do wnętrza placówki, gdzie czekali kataryniarze, grupa „Safo” z nastrojowym programem artystycznym i wystawa dębickiego Muzeum Regionalnego, poświęcona historii Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Dużą popularnością cieszyły się Dębicka Oranżada Wyborowa, wyprodukowana przez firmę „Rojan” z Latoszyna, oraz okolicznościowe wydawnictwa Urzędu Miejskiego – kartki pocztowe i stylizowany na lata II RP „Kurier Dębicki”, na okładce którego mógł się znaleźć każdy chętny, po uprzednim zrobieniu sobie zdjęcia.
źródło: Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy
Historia budynku
Budynek w którym dotychczas działał Dom Kultury “Śnieżka” liczy sobie 106 lat i został oddany do użytku w 1912 roku. Powstał on na parceli ofiarowanej w 1909 roku przez hrabiego Andrzeja Raczyńskiego dębickiemu oddziałowi Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” , które w Dębicy działało w latach 1894 – 1948. Towarzystwo wybudowało na tej parceli w latach 1909- 1911 obiekt mieszczący salę gimnastyczną i bufet. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku i w całym okresie międzywojennym w “Sokole” odbywały się uroczystości patriotyczne i okolicznościowe akademie. Na obchody 17.rocznicy odzyskania niepodległości i uroczystą akademię w budynku “Sokoła” podczas której dębiczanie mieli okazję wysłuchać “produkcji” orkiestry symfonicznej pod batutą Stanisława Darłaka w 1935 roku zapraszał mieszkańców Dębicy ówczesny burmistrz prof. Michał Staroń. Podczas okupacji w budynku mieściło się niemieckie kasyno wojskowe. Po zakończeniu wojny i likwidacji Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” budynek po niewielkim remoncie został przeznaczony na siedzibę „Domu Ludowego”. W 1949 r. Zarząd Powiatowy Rady Związków Zawodowych nadaje placówce status Powiatowego Domu Kultury. W 1952 użytkownikiem placówki zostają Zakłady Mięsne i nazwa placówki zostaje zmieniona na Zakładowy Dom Kultury. W 1955 budynek przechodzi w zarząd WSK – WUCH. Generalny remont obiektu udaje się przeprowadzić w latach 1970 – 1973 (obiekt ma wówczas ponad 60 lat). W 1985 placówka uzyskuje miano Domu Kultury „Śnieżka”, a w zarząd Urzędu Miejskiego w Dębicy przechodzi w 1995.