Pierwsze dwa bataliony 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, im. płk. Łukasza Cieplińskiego mają swoich patronów. Decyzją nr 131/MON ministra obrony narodowej z dnia 28 sierpnia 2019 r. nadał 33. Batalionowi Lekkiej Piechoty z Dębicy – ppłk. Adama Lazarowicza, ps. „Klamra”, a 34. Batalionowi Lekkiej Piechoty z Jarosławia – mjr. Władysława Koby, ps. „Rak”. To członkowie Armii Krajowej i zasłużeni żołnierze wyklęci podkarpackiej ziemi.
– „AK była formacją ochotniczą o charakterze terytorialnym, podobnie jak dzisiejsze wojska OT – mówił w początkowym okresie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej gen. Kukuła. – WOT jako nowa formacja dopiero buduje swoją tożsamość, dlatego potrzebuje wzorców osobowych, ludzi, których młodzi żołnierze chcieliby naśladować”.
Władysław Koba, który stał się patronem jarosławskiego batalionu urodził się 8 stycznia 1914 r.
w Jarosławiu. Od 1932 r. był żołnierzem, następnie oficerem 3. Pułku Piechoty Legionów
w Jarosławiu. Brał udział w kampanii wrześniowej, stanął w obronie twierdzy Modlin, w latach 1940 -1945 należał do szeregów Amii Krajowej, a do 26 września 1947 r. kiedy to został zatrzymany przez UB, był członkiem Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Koba, ps. „Rak”, 21 października 1948 r. został skazany na karę śmierci, wyrok wykonano na zamku w Rzeszowie 31 stycznia 1949 r.
Imię kolejnego żołnierza wyklętego ziemi podkarpackiej, ppłk. Adama Lazarowicza, ps. „Klamra” minister obrony narodowej nadał 33. Batalionowi Lekkiej Piechoty w Dębicy.
– „Pułkownik Adam Lazarowicz jako żołnierz Wojska Polskiego, Armii Krajowej oraz członek Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, związany z ziemią dębicką niewątpliwie przysłużył się sprawie niepodległości Polski, za co zapłacił cenę najwyższą. Postać płk. Lazarowicza jest niewątpliwie godnym wzorem do naśladowania” – mówią żołnierze z 33. Batalionu Lekkiej Piechoty w Dębicy.
Lazarowicz 1945 przybył do Rzeszowa, gdzie został kierownikiem Okręgu Rzeszowskiego WiN,
a następnie Okręgu Wrocławskiego. W grudniu 1946 został mianowany zastępcą Prezesa IV Zarządu Głównego WiN ppłk. Łukasza Cieplińskiego. 5 grudnia 1947 w Żninie został aresztowany przez UB. Adam Lazarowicz był więźniem Aresztu Śledczego na Rakowieckiej. Przetrzymywany w Pawilonie I, zabity strzałem w tył głowy wiosną 1951 r.
– „Adam Lazarowicz był dowódcą dbającym nie tylko o bojową sprawność swoich podwładnych – towarzyszy walki, ale także o wierność moralnym i społecznym obowiązkom. Był przy tym człowiekiem silnie zaangażowanym emocjonalnie w życie mieszkańców Podkarpacia, a zwłaszcza Ziemi Dębickiej. Swoją całą drogą życiową i tragiczną śmiercią ustanowił niedościgły wzorzec patriotyzmu, oddania Polsce. Sądzimy, że istotnie jego patronat nad dębickim batalionem pomoże kształtować właściwe postawy polskich żołnierzy” – komentuje rodzina płk. Lazarowicza.
***
3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” została powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Dowódcą brygady jest płk Dariusz SŁOTA. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności.
W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. Stała obecność i bliskie relacje z lokalną społecznością to siła i największy atut „Terytorialsów”. Motto WOT brzmi: „zawsze gotowi, zawsze blisko”.
źródło: 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego