Szpital Uniwersytecki w Krakowie: Medyczny gigant już otwarty !

Po kilkudziesięciu latach przygotowań i projektów, ostatnich czterech podczas których trwały intensywne prace budowlane, nareszcie nadszedł czas na długo oczekiwany finał. Otwarcie Nowej Siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu stało się faktem. Tym samym miasto zyskało jeden z najnowocześniejszych i najlepiej wyposażonych obiektów medycznych w tej części Europy Środkowo-Wschodniej. O jego zaletach pierwsi Pacjenci przekonają się już w listopadzie br. – Pamiętam, jak wiele osób pytało mnie, czy ta inwestycja ma sens. Dziś w Uniwersytecie Jagiellońskim uruchamiamy szpital godny XXI wieku. To ogromny powód do dumy – mówił rektor UJ prof. Wojciech Nowak.

Uroczystość otwarcia NSSU rozpoczęła się 29 października br., o godz. 11 –  dokładnie cztery i pół roku od dnia wbudowania kamienia węgielnego pod budowę nowej inwestycji.

– Jestem szczęśliwy, że tak wiele osób zechciało nam towarzyszyć w tym wyjątkowym dniu – rozpoczął Dyrektor Marcin Jędrychowski, witając zgromadzonych w auli Budynku A gości. – Nowa Siedziba Szpitala Uniwersyteckiego jest spełnieniem oczekiwań, a nawet marzeń wielu osób, które wbrew przeciwnościom losu, pomimo braku wsparcia, a niejednokrotnie walcząc z jawnym brakiem przychylności wobec tej inwestycji do końca wierzyły, że ten projekt ma szansę na realizację – kontynuował.

W kolejnych słowach wymieniał zalety nowej inwestycji. – Dla Pacjentów Nowa Siedziba Szpitala Uniwersyteckiego oznacza jakościowy przeskok w udzielaniu świadczeń. Dzięki niej uzyskają dostęp do unikalnych technologii, które do tej pory były niedostępne na terenie Polski. To także ogromna poprawa warunków, w których chorzy będą leczeni. Cały budynek jest klimatyzowany, sale łóżkowe są wyłącznie dwuosobowe, wyposażone we własny węzeł sanitarny – podkreślał. – Dzień otwarcia to dla nas wszystkich: pracowników, pacjentów, mieszkańców moment szczególny. Dzień, z którego powinniśmy być dumni, ponieważ pokazuje, że nie ma czegoś takiego jak bariery. Jeżeli bowiem zbierze się grupa zdeterminowanych ludzi, to ma szansę zrobić coś wielkiego. A ten szpital jest wielki.

W tej wyjątkowej chwili, dyrektorowi trudno było ukryć wzruszenie. Jak zdradził bowiem, w budowę nowej siedziby zaangażowany był od jej samego początku, najpierw jako kwestor UJ, następnie pełnomocnik rektora ds. Budowy NSSU, a w końcu jako dyrektor szpitala. – Jestem niezmiernie dumny z tego, co udało się nam osiągnąć. Z tego, że nigdy nie straciliśmy z oczu wspólnego celu i że zawsze udawało nam się znaleźć wspólny język, mimo że różnice zdań mogły nas trwale poróżnić. Traktuję ten czas jako wspaniałą przygodę i ogromną lekcję, jaką dało mi życie – zakończył swoje przemówienie Dyrektor Jędrychowski.

Emocji nie krył również profesor dr hab. med. Wojciech Nowak, Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, który w swoim wystąpieniu przypomniał, że ze Szpitalem Uniwersyteckim związany jest całe swoje zawodowe życie. Wspominając przeciwników budowy nowej siedziby, zwracał uwagę na podobieństwo sytuacji do tej, gdy w latach 70. XX wieku zaczynał pracę w I Katedrze Chirurgii Ogólnej, w której warunki nie spełniały żadnych norm. Pomimo tego rozpoczęty w nich remont spotkał się z ogromną falą krytyki i niezadowolenia ze strony krakowian. – I wtedy zdałem sobie sprawę jak trudno w tym mieście pogodzić zawiść, którą mamy w genomie, ze zdrowym rozsądkiem – mówił rektor UJ, prof. Wojciech Nowak, ciesząc się, że w przypadku budowy NSSU udało się ją ukończyć z sukcesem. – Pragnę bardzo gorąco podziękować – też jako potencjalny pacjent. Bo kiedy już nadejdzie taki moment, że ból, choroba, strach przywiodą mnie  tutaj, w te progi, to jestem przekonany, że pomoc, którą tu otrzymam będzie na miarę XXI wieku. Profesjonalna kadra naszego szpitala, przy tak doskonałej  fazie diagnostyczno-leczniczej będzie w stanie całej rzeszy cierpiących, przestraszonych chorych udzielić adekwatnej pomocy. To wielka wartość dla pacjentów Krakowa i regionu. To sens naszego działania – podsumował Rektor, prof. Nowak.

– Głęboko wierzę, że zyskamy wszyscy – uzupełnił prof. Tomasz Grodzicki, Prorektor UJ ds. Collegium Medicum.  – Trzeba marzyć i trzeba tu przyjść do pracy. To jest wyzwanie, ale też to przyszłość dla lekarzy, chorych i studentów – powiedział.

Budowa Nowej Siedziby Szpitala Uniwersyteckiego była przedsięwzięciem na niespotykaną dotąd skalę. Na 15 ha terenie powstało dziesięć budynków medycznych, w których mieści się 925 łóżek dla chorych, 25 oddziałów klinicznych, 27 specjalistycznych poradni, nowoczesne laboratoria diagnostyczne oraz zintegrowany blok operacyjny, składający się z 24 sal, w tym 2 sale hybrydowe i transplantacyjne. Szpital wyposażony jest w najnowsze, nierzadko jedyne w Polsce, urządzenia medyczne, wśród których warto wymienić m.in. nóż cybernetyczny, aparat do tomoterapii, aparat RTG O-arm, aparat do radioterapii śródoperacyjnej, robot chirurgiczny i neurochirurgiczny czy systemy do brachyterapii HDR. W sumie do NSSU zakupiono ponad 9 tysięcy nowoczesnych sprzętów za ponad 288 milionów złotych oraz ponad 30 tysięcy sztuk narzędzi chirurgicznych.

Pacjenci pojawią się w Nowej Siedzibie już za dwa tygodnie, w listopadzie br. Jako pierwsze zostaną przeniesione m.in. oddziały nefrologii, chirurgii ogólnej, chorób zakaźnych czy gastroenterologii.  Koniec przeprowadzki przewidziano na  pierwszy kwartał 2020 roku. Co warte podkreślenia, szpital nie planuje przerwy w udzielaniu świadczeń. Oddziały i poradnie rozpoczną pracę już w dniu przenosin, wszystko po to, by zmiana była jak najmniej uciążliwa dla chorych.

Wartość całej inwestycji to 1 230 060 000 złotych. Większość pieniędzy pochodziła z zewnętrznych źródeł finansowania, takich jak: Program Wieloletni Rady Ministrów pn. „Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego Kraków – Prokocim” (PW RM) oraz Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 (RPO WM) – projekt „Wyposażenie Nowej Siedziby Szpitala Uniwersyteckiego Kraków-Prokocim”.

 

źródło: Szpital Uniwersytecki w Krakowie

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.