Kobieta straciła blisko 100 tysięcy złotych. Wyłudzili od niej pieniądze metodą „na policjanta”.

67-letnia mieszkanka powiatu dębickiego padła ofiarą oszustów, którzy metodą „na policjanta” wyłudzili od niej około 100 tysięcy złotych. Funkcjonariusze po raz kolejny przypominają, że przed przekazaniem jakichkolwiek oszczędności, należy skontaktować się z osobą, do której mają one rzekomo trafić. Sprawcy żerują głównie na emocjach swoich potencjalnych ofiar.

Policjanci potwierdzają, że coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają sprawcy oszustw i jak nie stać się ich ofiarą. Jednak przestępcy nie pozostają w tyle i wciąż „ulepszają” swoje działania. W ostatnim czasie często wykorzystywaną przez nich metodą jest oszustwo „na policjanta”. Sprawcy wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji i wyłudzają pieniądze, zwłaszcza od seniorów.

Wczoraj po godz. 8, do 67-letniej mieszkanki powiatu dębickiego zadzwoniła kobieta podająca się za policjantkę. Powiedziała, że córka kobiety spowodowała poważny w skutkach wypadek samochodowy. W zdarzeniu miał zginąć człowiek. Fałszywa policjantka oświadczyła, że córka może uniknąć aresztu po wpłaceniu określonej kwoty. Kobieta, nie podejrzewając oszustwa, przygotowała pieniądze. O wskazanej godzinie, na jednym z dębickich parkingów samochodowych, przekazała pieniądze w kwocie około 100 tysięcy złotych, mężczyźnie podającemu się za kuriera sądowego.

Do dwóch podobnych sytuacji doszło również wczoraj na terenie gminy Żyraków. Oszuści podając się w obu przypadkach za córkę, informowali o wypadku drogowym i o pieniądzach niezbędnych do zadośćuczynienia poszkodowanym. Tym razem mieszkańcy gminy Żyraków wykazali się czujnością i podczas rozmowy telefonicznej zorientowali się, że jest to próba oszustwa.

Przypominamy:

Przestępcy stosują różne metody, aby wzbudzić nasze zaufanie. Pod żadnym pozorem nie przekazujmy pieniędzy obcym. Wnikliwie weryfikujmy przekazane nam informacje. W razie wątpliwości skontaktujmy się z jednostką Policji lub zadzwońmy na numer alarmowy 112.
Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są ludzie, którzy mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą oszczędności.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.