Previous
Next
Previous
Next

Dobiega końca renowacja zabytkowego cmentarza z I wojny światowej w Bukowej

Trwają rozpoczęte jeszcze w ubiegłym roku prace przy odnowie zabytkowego cmentarza z I wojny światowej w Bukowej. Cmentarz nr 218 utworzony w 1916 roku uchodzi za jeden z piękniejszych cmentarzy wojennych na ziemi dębickiej.

Cmentarz nr 218 w Bukowej został zaprojektowany przez przez Michaela Matscheko Ritter von Glasner. Znajduje się na nim 158 mogił, w których pochowano żołnierzy austro-węgierskich oraz rosyjskich. Na tablicy inskrypcyjnej znajduje się napis (tłum.): „Podejdźcie z podniesioną głową do grobów bohaterów,/ dziękując dniom szybko przemijającej sławy,/ która wywyższa nasze sztandary, uszlachetnia nasze narody/ wkuwa w nasze serca dumę i honor.”

fot. „Brzostek i okolice” ks. B. Stanaszek

„Na zboczu Lisiej Góry w niewielkich zaroślach ukryty jest cmentarz wojskowy nr 218 z I wojny światowej. Dojście do niego ułatwia drogowskaz ustawiony przy drodze głównej. Przy ścieżce prowadzącej do cmentarza stoi kamienna kapliczka słupowa zbudowana przez Austriaków. Projekt cmentarza wykonał architekt Ritner von Glassner-Matscheko, kierujący także jego budową. Znajduje się tu 158 mogił, w których pochowano żołnierzy austriackich z 36, 47, 57 i 98 pułku piechoty, a także Rosjan. Obecnie cmentarz jest zaniedbany, zarośnięty krzakami. Został też częściowo zniszczony (uszkodzony główny pomnik – brak brązowej tablicy fundacyjnej, rozkradzione rurki z ogrodzenia)” – napisał kilka lat temu o tym cmentarzu w swojej książce „Brzostek i okolice” ks. B. Stanaszek.

„Fundusze na renowację tego cmentarza pozyskaliśmy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014 – 2020. Koszt tego zadania to niespełna 300 tys złotych. Zadanie było rozłożone na dwa lata. W ubiegłym roku pierwszy etap, natomiast do końca września bieżącego roku drugi etap” – mówi Wojciech Staniszewski, burmistrz Brzostku.

Fot. FB Wojciech Staniszewski

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.