Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Stary Księgozbiór, czyli historia biblioteki „Jagiełły” w Dębicy

Przypadająca w tym roku sto dwudziesta rocznica powstania dębickiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły staje się okazją nie tylko do pochylenia się nad jej początkami, ale również do przyjrzenia się działalności szkolnej biblioteki, która dzięki posiadanemu księgozbiorowi stanowiła w latach przedwojennych jedną z największych instytucji czytelniczych w Dębicy. Na księgarskim rynku pojawiła się właśnie książka autorstwa dr Arkadiusza S. Więcha „Stary Księgozbiór. Biblioteka gimnazjum w Dębicy w latach 1900-1932” prezentująca historię biblioteki dębickiego „Jagiełły”.

„Książka dedykowana została pamięci zmarłej tragicznie w 2014 roku Lidii Górskiej – bibliotekarki z I LO i założycielki szkolnego muzeum, której pasji zawdzięczamy przetrwanie liczącego ponad 900 pozycji przedwojennego księgozbioru” – mówi dr Arkadiusz Więch.

Publikacja oparta została na materiałach archiwalnych zgromadzonych w Archiwum Akt Głównych w Warszawie, Archiwum Państwowym w Rzeszowie, Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie oraz zbiorach I LO w Dębicy.

W książce omówione zostały nie tylko dzieje szkolnej biblioteki oraz mechanizmy działania bibliotek gimnazjalnych w okresie galicyjskim oraz międzywojennym, ale również zaprezentowane zostały informacje dotyczące działania innych dębickich bibliotek w tamtym okresie, m. in. biblioteki Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, biblioteki Towarzystwa Szkoły Ludowej oraz bibliotek żydowskich.

Książka, której wydawcą jest jest krakowskie wydawnictwo Historia Iagellonica trafi do sprzedaży w 2 połowie października. Będzie można nabyć ją w sklepie internetowym wydawnictwa, a także w różnych księgarniach internetowych.

Arkadiusz S. Więch, historyk, adiunkt w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, członek The Polish Institute of Arts and Sciences of America w Nowym Jorku. Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół historii Galicji, historii nauki, dziejów archiwów i bibliotek w XIX i XX wieku, oraz na archiwistyce społecznej i cyfrowej. Jest autorem m. in. wydanej w 2019 roku monografii „Polski Nobel. Działalność Erazma Józefa Jerzmanowskiego i dzieje fundacji jego imienia (do 1938)” (Kraków 2019) oraz poświęconej życiu codziennemu mieszkańców Dębicy książki „Miasteczko. Życie codzienne mieszkańców Dębicy w latach 1900-1939” (Przemyśl 2012).

dr Arkadiusz S. Więch

O książce z recenzji historyka, prof. Tomasza Pudłockiego:

Monografii dotyczących kulturotwórczej roli książek wciąż mamy za mało, a te, które traktowałyby o tematyce w realiach prowincjonalnych stanowią rzadkość. Należy zatem z radością powitać książkę dra Arkadiusza S. Więcha, odnoszącą się dębickiego księgozbioru gimnazjalnego. Pochylił się on nad tematyką, która wydawać by się mogła zupełnie „niszowa”, a nawet niepotrzebna. Rozważania Autora nie tylko przeczą zdaniu potencjalnych sceptyków – udowodnił on, że lektura zawartości inwentarza książek może przynieść wiele interesujących spostrzeżeń i stanowić podstawę do dużo szerszych refleksji […]. Autorowi udało uchwycić się fenomen „miasta na dorobku” – w którym założenie gimnazjum miało świadczyć o ambicjach mieszkańców wydobycia się z prowincjonalnego letargu. Dębica w Starym księgozbiorze to też trochę miasto, które paradoksalnie nie może przeskoczyć swojej prowincjonalności i ma przysłowiowego pecha – jakby pewne szanse pojawiły się trochę za późno (np. tuż przed wybuchem I wojny światowej, który przyniósł znaczne zniszczenie miasta) i nie mogły zostać przez to wykorzystane. Zatem książka A.S. Więcha pod tym kątem wykracza poza zwykłą analizę roli biblioteki szkolnej. Autorowi udało się równocześnie potwierdzić coś, co znamy już z literatury przedmiotu – szczególną kulturotwórczą rolę społeczności gimnazjalnej w środowiskach prowincjonalnych. Stary księgozbiór to interesujący głos odnoszący się do dziejów bibliotekoznawstwa i popularyzacji czytelnictwa na prowincji, a więc poza większymi obszarami miejskimi, gdzie tematyka wciąż jest bardzo słabo przebadana.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.