Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Uwaga na oszustów działających metodą „na syna/córkę” i „na policjanta”. Przedwczoraj w powiecie krakowskim próbowali oszukać aż 8 osób

Oszuści próbujący wyłudzić pieniądze metodą „na wnuczka”, „na policjanta” ponownie uaktywnili się na terenie powiatu krakowskiego. Tym razem uderzyli w mieszkańców gminy Czernichów i Krzeszowice, próbując oszukać w przeciągu jednego dnia aż 8 osób.

Policjanci z powiatu krakowskiego od wielu lat prowadzą działania profilaktyczno-edukacyjne w zakresie oszustw metodą „na wnuczka”, „na policjanta” itp. Uświadamiają osoby o zagrożeniach związanych z tego typu przestępstwami, informują o metodach działania oszustów, a także radzą jak się zachować, aby nie paść ich ofiarą i uratować swoje oszczędności. W ostatnim czasie na terenie powiatu krakowskiego ponownie uaktywnili się oszuści działający właśnie tymi metodami.

Tylko przedwczoraj (2 września br.) na terenie gminy Czernichów i Krzeszowice mieliśmy do czynienia aż z ośmioma próbami wyłudzenia pieniędzy metodą „na syna/córkę” i „na policjanta”. Na szczęście okazuje się, że policyjne ostrzeżenia i działania profilaktyczne dają rezultaty, bo żadna z tych osób nie dała się nabrać.
W jednym z tych przypadków oszustka zadzwoniła na numer stacjonarny 70-latki z gminy Czernichów i podała się za jej córkę, krzycząc do telefonu: „mamo to ja Wanda (imię zostało zmienione) zabiłam kogoś w wypadku, proszę, pomóż mi, są potrzebne pieniądze, żebym nie poszła siedzieć”. Kolejno oszustka przekazała słuchawkę „policjantce”, która potwierdziła jej wersję wydarzeń i potwierdziła, że są potrzebne pieniądze w kwocie 150 tysięcy złotych. Seniorka była bardzo poruszona, zastanawiając się co zrobić rozłączył się i zadzwoniła do córki zapytać, gdzie mogą być pieniądze a wówczas sprawa wyszła na jaw.
W kolejnym przypadku, 67-latka z gminy Krzeszowice otrzymała telefon od „córki”, która spowodowała wypadek, w którym zginęła kobieta. Wg wskazówek „córki” 67-latka wybrała z banku kwotę ponad 40 tysięcy złotych. Kiedy jednak wróciła do domu i przy drugiej rozmowie „córka” przekazała słuchawkę „policjantce z drogówki”, wówczas seniorka zorientowała się, że coś jest nie tak i się rozłączyła. Oszustka już nie zadzwoniła.
W podobny sposób przestępcy próbowali oszukać jeszcze 6 innych osób z gminy Czernichów, dzwoniąc do nich tego samego dnia i o podobnej porze.

PAMIĘTAJCIE !

  • W przypadku gdy ktoś podaje się za członka rodziny, upewnijcie się, czy osoba, która dzwoni jest tą, za którą się podaje, a jeśli nie macie całkowitej pewności, kto do Was dzwoni, nie podejmujcie rozmowy i nie przekazujcie żadnych informacji o sobie.
  • Prawdziwi funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! Policjanci nigdy przez telefon nie wypytują o dane personalne oraz ilość oszczędności i miejsca ich przechowywania. Nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanym osobom lub pozostawienie ich we wskazanym przez nich miejscu.
  • Nie należy także wpuszczać do domu nieznajomych i przekazywać im pieniędzy.
  • Zachowaj czujność. Jeśli ktoś będzie chciał cię oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończ rozmowę telefoniczną! Nie wdawaj się w rozmowę z oszustem. Poinformuj o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy niezwłocznie powiadomić POLICJĘ dzwoniąc na numer alarmowy 112

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.