Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

W Mokrzcu budują przepławkę dla ryb

Na rzece Wisłoce w Mokrzcu prowadzone są prace związane z budową przepławki (urządzenia służącego migracji ryb) w formie obejścia jazu. Wartości inwestycji to ok. 7,7 mln zł, pieczę nad projektem „Wisłoka bez barier” sprawuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Istniejący jaz, pomimo wyposażenia go w przepławkę (na lewym brzegu) stanowi obecnie przeszkodę nie do przebycia dla ryb. Jest to przepławka o długości 52 m składająca się z 13 komór oddzielonych betonowymi ścianami. Późniejsze wybudowanie na jazie, po przeciwległej stronie niż przepławka, małej elektrowni wodnej spowodowało w tym miejscu koncentrację głównych mas wody i ryb gromadzących się pod wpływem prądu wabiącego po stronie elektrowni, a tym samym bezużyteczność istniejącej przepławki. Poza tym, zarówno jaz, jak i powstały w wyniku piętrzenia wód zbiornik spowodował zatrzymanie ruchu rumowiska wleczonego zaburzając naturalne procesy w korycie rzeki poniżej tych obiektów – czytamy na stronie projektu: https://wislokabezbarier.com/mokrzec-rzeka-wisloka/

Zaprojektowana modernizacja stopnia polega na wykonaniu przepławki dla ryb w formie „kanału obejścia”, omijającego jaz na jej prawym brzegu obok istniejącej Małej Elektrowni Wodnej.

Całkowita długość przepławki wynosić będzie ok. 430 m. Składać się będzie ona z 43 basenów o wymiarach 4,0 x 7,0 m oraz 2 basenów spoczynkowych, zbudowanych jako dwudzielne koryto poprzez wyprofilowanie „wypłycenia” w centralnej części basenu.

Źródło: Gmina Pilzno

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.