Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Zapraszamy do Latoszyna Zdroju w Gminie Dębica na lecznicze kąpiele w gorących siarkowych wodach. To tylko dwadzieścia pięć minut jazdy samochodem z Tarnowa, 35 z Rzeszowa, 40 z Jasła.

Gorące latoszyńskie wody siarkowe leczą wiele schorzeń.

Ich działanie zdrowotne znane było jeszcze przed pierwszą wojną światową. Do latoszyńskich wód leczyć różne przypadłości przyjeżdżali mieszkańcy Krakowa, Lwowa a nierzadko też i samego Wiednia. Sława siarkowych wód z Latoszyna była zasłużona, bo ich skuteczność była najlepszą reklamą. Teraz reaktywowane uzdrowisko znów zaprasza kuracjuszy.

Latoszyńskie Łazienki przed II wojną światową.

Legenda głosi, że pierwsze lecznice działania wód odkryły zwierzęta, które biorąc błotniste kąpiele leczyły trapiące je choroby. Potem kąpać w leśnych źródłach zaczęli mieszkańcy Latoszyna i okolic. Wieść o wodzie leczącej choroby skóry, bolące stawy i wiele innych dolegliwości szybko poszła w świat. Wkrótce powstały pierwsze placówki, gdzie w sposób zorganizowany leczono gości przybywających z różnych części ówczesnych Austro-Węgier. Wybuch pierwszej wojny światowej przerwał rozwój uzdrowiska, a kolejny światowy konflikt zupełnie zrujnował Latoszyńskie Łazienki. Pamięć o nich trwała jednak z starych czasopismach, książkach i od czasu do czasu przypominały je publikacje prasowe. Jeszcze w latach 90-tych ubiegłego wieku pomysł aby reaktywować Łazienki w Latoszynie postanowiły realizować władze Gminy Dębica, na terenie której znajduje się ta miejscowość.

Dzięki staraniom władz Gminy Dębica Latoszyńskie Łazienki zostały reaktywowane.

Dziś mamy okazję podziwiać efekty tych działań – od ponad roku w Latoszynie znów można leczyć liczne choroby stosując lecznicze kąpiele w gorących siarkowych wodach.
A wszystko to w malowniczym Latoszynie leżącym mniej niż godzinę jazdy samochodem od Tarnowa, Jasła, Mielca czy Rzeszowa. Do Latoszyńskich Łazienek jest bardzo dobry dojazd. Uzdrowisko leży w pobliżu drogi krajowej nr 4 czyli popularnej „czwórki” biegnącej od Przemyśla, przez Rzeszów, Dębicę, Tarnów i dalej na zachód. Latoszyn znajduje się kilka kilometrów od Dębicy.

Jakie działanie mają siarkowe wody w Latoszynie? Badania dowodzą, że skutecznie można tu leczyć różnego rodzaju bóle kostno-stawowe, choroby skóry, niektóre schorzenia narządów wewnętrznych.
„Zawierają one m.in. aktywne związki siarki oraz makro i mikroelementy(m.in. jod, brom, bor i fluor). Kąpiel trwa 20 – 30 minut w wodzie o temperaturze około 36° C. Po każdym zabiegu pacjent musi odpocząć kilkadziesiąt minut. Pozytywne efekty terapii można zauważyć po
10-15 zabiegach. Utrzymują się one 8-12 miesięcy. Badania pokazują, że zawarte w kąpieli siarczkowej aktywne składniki przenikają, prze skórę.
Przyczyniają się do poprawy mikrokrążenia, obniżenia poziomu cholesterolu , reguluje poziom glukozy we krwi i kwasu moczanowego.
Kąpiele te są wskazane dla osób zmagających się z miażdżycą naczyń tętniczych, cukrzycą, dną moczanową, pacjentom z problemami skórnymi.
Mają także działanie antybakteryjne (m.in. zmiany łojotokowe , trądzikowe, łuszczycy, atopowe zapalenie skóry, twardzinę). Polecana są też na problemy związane z narządami rodnymi (bolesne miesiączkowanie oraz zmniejszanie obrzęków). Poprawiają też nastrój i dodają energii.” -taki opis działania latoszyńskich wód znajdujemy na oficjalnej stronie uzdrowiska. Licznie przybywający tu kuracjusze potwierdzają, że tak jest naprawdę.

Basen w Latoszynie słynie z kameralnej atmosfery.

Basen czynny jest codziennie od godziny 12.00 do 20.00. Bilet na godzinną kąpiel kosztuje od kilku do kilkunastu złotych za osobę, w zależności do posiadanych zniżek i czasu odwiedzin. Wszystkie szczegóły można poznać odwiedzając stronę uzdrowiska http://www.latoszynzdroj.com

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.