Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Miejsce Pamięci Dzieci Utraconych na cmentarzu w Dębicy

W niedzielę, 18 października br., na cmentarzu przy ul. Wielopolskiej w Dębicy, po raz pierwszy odbędzie się pochówek dzieci martwo urodzonych, których rodzice zrezygnowali z prawa do pochówku we własnym zakresie.

Polskie prawo zapewnia rodzicom możliwość pochowania dziecka, które urodziło się martwe, bez względu na czas trwania ciąży, jednak niektórzy rodzice rezygnują z tego prawa. W takiej sytuacji, Miasto Dębica zgodnie z porozumieniem zawartym z Zespołem Opieki Zdrowotnej w Dębicy, dwa razy w roku zapewni kremację oraz zorganizuje pochówek martwo urodzonych dzieci.

Z inicjatywą organizacji uroczystego pochówku wyszło Dębickie Hospicjum Domowe im. Jana Pawła II, które z okazji setnej rocznicy urodzin swojego patrona, podjęło starania, aby rodzice dzieci martwo urodzonych mieli okazję do godnego pochówku dzieci.  

W najbliższą niedzielę, 18 października, 90 nienarodzonych dzieci zostanie pochowanych na cmentarzu komunalnym przy ul. Wielopolskiej w Dębicy. Uroczystość poprzedzona zostanie Mszą świętą, która odprawiona zostanie o godzinie 13:00 w kościele Miłosierdzia Bożego w intencji rodziców, którzy doświadczyli utraty dziecka w wyniku poronienia, przedwczesnego porodu bądź w inny sposób. Przed Mszą św. można na karteczkach napisać imiona dzieci i złożyć w wyznaczonym miejscu przed ołtarzem. Te karteczki będą również złożone w grobowcu wraz ze szczątkami dzieci. Imiona można również nadsyłać pocztą elektroniczną na adres: hospicjum.debica@op.pl

Kolejne pochówki odbywać się będą dwa razy w roku: w pierwszą niedzielę po 25 marca, kiedy obchodzony jest Dzień Świętości Życia oraz w niedzielę po 15 października, kiedy na całym świecie obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. Jako pierwsi święto wprowadzili Amerykanie, którzy od 32 lat, 15 października wspominają Dzieci Nienarodzone i Zmarłe.   

W Polsce Dzień Dziecka Utraconego obchodzony jest od 2004 r., za sprawą inicjatywy Organizacji Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci Chorych – „Dlaczego” i portalu www.dlaczego.org.pl., który zaproponował, by 15 października poświęcony był modlitwie za zmarłe dzieci i ich rodziców.

źródło: UM Dębica

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.