Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych

W 2018 r. Sejm RP ustanowił 19 października Narodowym Dniem Pamięci Duchownych Niezłomnych. W tym dniu oddajemy hołd Duchownym Niezłomnym – bohaterom, niezłomnym obrońcom wiary i niepodległej Polski.

 DUCHOWNY NIEZŁOMNY – STANISŁAW WILK ps. WITRAŻ, kapelan Podobwodu AK Pilzno

 Urodził się 10 lutego 1917 r. w Zdrochcu. Był synem Jana i Anny z d. Bania. Ukończył II gimnazjum w Tarnowie. Tam też studiował teologię i 9 sierpnia 1942 r., w kaplicy w Błoniu przyjął święcenia kapłańskie z rąk bpa Edwarda Komara.
Od 1942 r. pracował jako wikariusz w Pilźnie. Był również wykładowcą tajnego nauczania „Kuźnica”. Działał jako kapelan placówki Pilzno, Podobwodu AK Pilzno „Płoza” oraz oddziału partyzanckiego „Dzwon”. Przyjął pseudonim Witraż. Poległ w walce w czasie akcji oddziału „Dzwon” na niemiecką załogę tartaku w Czarnej – 8 czerwca 1944 r. Został pochowany przez rodzinę w Zdrochcu.

źródło: AK Dębica

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.