„Ocalone wspomnienia. Zebrane wspomnienia i opracowania 1939-1945” . Nowa publikacja o wojennej historii powiatu dębickiego i Armii Krajowej

Na rynku wydawniczym ukazała się praca zatytułowana „Ocalone wspomnienia. Zebrane wspomnienia i opracowania 1939-1945 (część pierwsza)” – Małgorzaty Grzybowskiej.

 Autorka jest córką sanitariuszki AK Janiny Goli i żołnierza AK Tadeusza Goli ps. Karło, a także wnuczką Eleonory Goli ps. Cicha – łączniczki III Zgrupowania 5. PSK AK. Absolwentka I LO w Pilźnie i wieloletni nauczyciel oraz dyrektor Zespołu Szkół w Lipinach. Od 2018 r. sekretarz ŚZŻAK Środowiska 5. Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy.

W pracy znalazły się niepublikowane dotąd wspomnienia i opracowania m.in.: Edmunda Odorkiewicza, Macieja Małozięcia, dr Jana Szymaszka, Edmunda Mateckiego, Kazimierza Króla, Tadeusza Wojnarskiego, Adama Kałużyńskiego, Władysława Strumskiego, Antoniego Stańki, Wiesławy Pawlus, Teodora Kominka, Józefa Rynkara, Andrzeja Żarskiego, Jerzego Dośla, Eleonory Świerczek, Teresy Bańdur, Adama Krzywackiego , Sylwestra Kłuska, Anny Bomba Pasternak i wiele innych. Całość uzupełniają aneksy, bogata ikonografia oraz rejestry miejsc zbrodni popełnionych przez okupanta; wykazy żołnierzy AK III Zgrupowania zamordowanych, zastrzelonych, wziętych do niewoli; a także wykaz poległych w obronie Ojczyzny z terenu gminy Pilzno.

Obowiązkowa lektura zarówno dla regionalistów, osób interesujących się lokalną historią, badaczy dziejów najnowszych, a także wszystkich zainteresowanych dziejami Polskiego Państwa Podziemnego na ziemi dębickiej!

źródło: Armia Krajowa Dębica

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.