Na najbliższą sesję Rady Miejskiej w Dębicy, która ma odbyć się 21 października trafią projekty uchwał dotyczące przyznania tytułów „Zasłużony dla Miasta Dębica” i „Honorowy Obywatel Miasta Dębica”.
Kapituła nagrody na posiedzeniu 16 października rozpatrzyła i pozytywnie zaopiniowała wniosek o pośmiertne przyznanie Waldemarowi Sujdakowi odznaczenia „Honorowy Obywatel Miasta Dębicy” w uznaniu szczególnych zasług dla Miasta Dębicy.
Waldemar Sujdak urodził się 27 lutego 1980 r. W 2000 r. rozpoczął służbę wojskową jako elew szkoły podoficerskiej w Centrum Szkolenia Inżynierii Wojskowej Wyższej Szkoły Oficerskiej we Wrocławiu. Po ukończeniu szkolenia służył w 3. Pułku Saperów w Dębicy jako dowódca drużyny, a następnie jako saper w 21. batalionie dowodzenia 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie.
W 2008 r. był dowódcą drużyny 2 Mazowieckiej Brygady Saperów w Kazuniu. W 2008 r. pełnił służbę w ramach III zmiany PKW w Afganistanie. Poległ 20 sierpnia 2008 r. w czasie wykonywania zadania bojowego w wyniku eksplozji improwizowanego ładunku wybuchowego IED. Za czyny bojowe połączone z wyjątkową ofiarnością i odwagą został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego i mianowany do stopnia plutonowego przez Ministra Obrony Narodowej.
Przeczytaj także:
Dziś rocznica śmierci plut. Waldemara Sujdaka. 12 lat temu zginął w Afganistanie.
Rodzice śp. Waldemara Sujdaka odebrali pośmiertne odznaczenie dla syna
Kapituła nagrody na posiedzeniu 2 października rozpatrzyła i pozytywnie zaopiniowała wniosek o pośmiertne przyznanie księdzu Adamowi Bartkowiczowi odznaczenia „Zasłużony dla Miasta Dębicy” dla osób i stowarzyszeń za zasługi na rzecz miasta.
Ks. Adam Bartkowicz, polski misjonarz ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich, który 20 marca utonął w oceanie w Dar Es Salaam w Tanzanii, zginął ratując swojego kolegę – kapłana.
Misjonarz pochodził z Dębicy. Był absolwentem Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Dębicy. Do pracy na misjach przygotowywał się m.in. w Domu Formacji SMA w Borzęcinie Dużym. Odbył również roczny staż misyjny w Tanzanii, rok duchowy w Beninie i 4 lata teologii w Kenii na Uniwersytecie Katolickim w Tangazie. W parafii Nyamanga pod wezwaniem św. Teresy od Dzieciątka Jezus na wyspie Ukara pracował od trzech lat. K. Adam Bartkowicz został pochowany na cmentarzu w Dębicy.
Przeczytaj także:
W Wielką Środę pożegnaliśmy ks. Adama Bartkowicza – Fotoreportaż