Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Radek Rak zdobywcą Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego 2020 !

To jest zdecydowanie rok Radka Raka ! Po zdobyciu Literackiej Nagrody Nike 2020, jego książka „Baśń o wężowym sercu, albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” zdobyła Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego. Chociaż laureat Literackiej Nagrody Nike 2020 został ogłoszony 4 października, jury Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego swojego laureata, którym został Radek Rak wyłoniło już na początku września, natomiast werdykt został ogłoszony 9 października.

W tym roku głosowanie Jury Literackiej Nagrody im. Jerzego Żuławskiego odbyło się w okresie od 19 sierpnia do 2 września i wówczas został wyłoniony laureat. Pierwotnie wyniki miały być uroczyście ogłoszone w trakcie Coperniconu 19 września, ale w tym roku w związku z pandemią konwent się nie odbył. I niestety ze względu na rozwijająca się pandemię nie odbędzie się tradycyjna Gala Nagrody podczas której miały zostać wręczone statuetki. Te zostały wykonane i trafią do laureatów razem z dyplomami.

Walka o trofea była w tym roku bardzo wyrównana, czołowi kandydaci doszli do mety „łeb w łeb” z różnicą 1-2 punktów, a zatem – wszyscy laureaci mogą czuć się zwycięzcami! Główna Nagroda przypadła pisarzowi, którego osobiście typowałem, choć byłem przekonany, że jego przewaga okaże się większa (wygrał różnicą 1 punktu!).” – napisał na FB Literackiej Nagrody im. Jerzego Żuławskiego Andrzej Zimniak, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Nagrody.

Do Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego 2020 zostało zgłoszonych 100 powieści fantastycznych, które po raz pierwszy zostały wydane w 2019 roku.

Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego

Nagroda przyznawana jest przez Jury złożone z literaturoznawców za utwory utrzymane w konwencji fantastyki w kategorii powieści, opublikowane w roku ubiegłym, jako Główna Nagroda, Złote i Srebrne Wyróżnienie. Nominacje do Nagrody wyłaniane są w głosowaniu Elektorów oraz Jurorów.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.