14 alumnów roku trzeciego WSD w Tarnowie przyjęło strój duchowny. Wśród nich jest nasz rodak Bartłomiej Bieszczad z Nagawczyny

W uroczystość Chrystusa Króla, 22 listopada, 14 alumnów roku trzeciego WSD w Tarnowie przyjęło strój duchowny.

To jest wielkie święto we wspólnocie seminaryjnej – przyznaje ks. dr Jacek Soprych, rektor WSD w Tarnowie. Mówi się, że obłóczyny są jak skok na głęboką wodę. Pierwszy, wielki, symboliczny krok na drodze powołania. Choć po drodze do pierwszych święceń jest m.in. przyjęcie posług, to uważa się, że kolejnym tak ogromnym krokiem jest dopiero diakonat. – To jest taka pierwsza, widzialna zmiana. Mimo że kleryk jest na początku trzeciego roku, być może wielu nie identyfikuje go ze stanem duchownym. Jeśli ubierze sutannę, to dla wielu ludzi nie będzie różnicy, czy on jest klerykiem czy księdzem, bo i będzie postrzegany jako osoba duchowna – dodaje rektor.

Wśród tych, którzy przyjęli sutannę i biret jest prezes III rocznika Bartłomiej Bieszczad, pochodzący z Nagawczyny koło Dębicy. – Przypominają mi się słowa biskupa Ablewicza, który mówił, że sutanna jest potwierdzeniem tego, że należymy do Boga i że Bóg chce na nas mieć wyłączność. To jest dla mnie, dla nas, zaszczyt, ale także zadanie i zobowiązanie. Mamy poczucie, że zaciągamy względem Kościoła kredyt zaufania – mówi.

Źródło: Diecezja Tarnowska

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.