Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Region. Przechwycił sygnał do kluczyka i chciał ukraść BMW warte 650 tys. zł. Został złapany na gorącym uczynku

Działania kryminalnych z powiatu krakowskiego, komendy miejskiej i wojewódzkiej Policji w Krakowie zapobiegły kradzieży bmw o wartości 650 tysięcy złotych. Podczas nocnej realizacji policjanci zatrzymali doskonale im znanego z przestępczej działalności samochodowej 44-letniego recydywistę z gminy Zielonki. Mężczyzna, po otrzymaniu zarzutów dotyczących kradzieży samochodu i usiłowania kolejnego został tymczasowo aresztowany.

W czwartek (17 grudnia) w godzinach nocnych kryminalni z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie wspólnie z funkcjonariuszami z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Wydziału do walki z Przestępczością Samochodową Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, przeprowadzili działania weryfikujące ustalenia operacyjne dotyczące samochodowych złodziei. Tego dnia policjanci zaobserwowali, jak typowany o kradzieże mężczyzna wspólnie z inną osobą podjeżdża pod jedną z prywatnych posesji w Krakowie i próbuje się włamać do zaparkowanego tam bmw.  Kiedy przestępca zbliżył się do pojazdu z tzw. walizką, za pomocą której przechwytywany jest sygnał z kluczyka samochodu, kryminalni wkroczyli do akcji. Na ich widok przestępca rzucił się do pieszej ucieczki. Również jego  wspólniczka odpaliła pojazd i odjechała z miejsca. Podczas pościgów oboje szybko zostali schwytani przez kryminalnych. Przy mężczyźnie policjanci znaleźli dwa urządzenia elektroniczne tzw. „walizki” stosowane do przełamania zabezpieczeń fabrycznych i uruchomienia samochodu, poprzez przechwycenie i wzmocnienie sygnału z kluczyka znajdującego się w domu. Zatrzymany 44-latek  miał też przy sobie śrubokręt i latarkę oraz założone czarne gumowe rękawiczki.

Oboje zatrzymani usłyszeli w Prokuraturze Rejonowej Kraków – Prądnik Biały zarzuty usiłowania kradzieży bmw. Dodatkowo mężczyzna usłyszał jeszcze zarzut kradzieży innego samochodu. Śledczy z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie zgromadzili bowiem materiał dowodowy dowodzący tego, że 44-latek w nocy z 19 na 20 października br. w województwie świętokrzyskim skradł jaguara o wartości 250 tysięcy złotych.  Czynów tych dopuścił się w warunkach recydywy wielokrotnej. Sąd przychylił się do wniosku prokuratury i tymczasowo aresztował 44-latka na okres trzech miesięcy. Z kolei wobec 26-latki prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu kontaktowania się z określonymi osobami oraz zakazu opuszczania kraju z zatrzymaniem paszportu.  Multirecydywiście grozi do 15 lat więzienia, a jego wspólniczce do 10 lat pozbawienia wolności. 

NA CZYM POLEGA KRADZIEŻ „NA WALIZKĘ” I JAK SIĘ PRZED NIĄ CHRONIĆ:

Pojazdy wyposażone w system „keyless go” tzw. bezkluczykowe, często są kradzione za pomocą tzw. metody „na walizkę”, czyli przy użyciu dwóch urządzeń radiowych. Metoda ta polega na umieszczeniu jednego z urządzeń jak najbliżej kluczyka danego pojazdu, np. przy oknie lub drzwiach do domu jednorodzinnego. Następnie jego sygnał jest przekazywany na większą odległość. W tym czasie przy samochodzie z drugiego urządzenia emitowany jest przejęty sygnał z kluczyka. Sprawca dokonuje dzięki temu otwarcia pojazdu w bardzo szybki i bezinwazyjny sposób.

Najprostszą, a zarazem najskuteczniejszą metodą obrony przed kradzieżą „na walizkę” jest zabezpieczenie swojej karty/pilota/kluczyka od pojazdu poprzez owinięcie go folią aluminiową lub skorzystanie z odpowiedniego, dedykowanego etui lub pojemnika tzw. „klatką Faradaya”. Oba sposoby skutecznie chronią elektroniczny kluczyk przed potencjalnymi złodziejami działającymi opisaną metodą.

Źródło: Krakowska Policja

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.